Vědci dokazují, že i potraviny mohou léčit

Přidáno: 27.08.2016

Když látky z potravin pomáhají léčit není pak divu, že se stále více lidí zajímá o to, co by bylo vhodné zařadit k běžné stravě, aby předešly nebo si alespoň zmírnily zdravotní potíže. Může mít potravina léčivé účinky? Takovou otázku obvykle automaticky spojujeme s tzv. přírodní medicínou. Jenže dnes už je vědecky dokázáno že ano. Současní vědci přišli na to, že léčbě různých nemocí napomáhá přesná kombinace mikronutrientů (mikroživin) - látek, které se jinak v lidském těle běžně vyskytují.

Když látky z potravin pomáhají léčit není pak divu, že se stále více lidí zajímá o to, co by bylo vhodné zařadit k běžné stravě, aby předešly nebo si alespoň zmírnily zdravotní potíže. Může mít potravina léčivé účinky? Takovou otázku obvykle automaticky spojujeme s tzv. přírodní medicínou. Jenže dnes už je vědecky dokázáno že ano. Současní vědci přišli na to, že léčbě různých nemocí napomáhá přesná kombinace mikronutrientů (mikroživin) - látek, které se jinak v lidském těle běžně vyskytují.


Barevná zelenina a ovoce nejen osvěží jídelníček, ale také prospěje našemu zdraví, a to v mnoha ohledech. S myšlenkou, že potravinami lze zásadně ovlivnit zdraví lidského organismu, přišel poprvé doktor Linus Pauling (1901 – 1994), dvojnásobný laureát Nobelovy ceny. Byl přesvědčený o tom, že přesná kombinace určitých substancí, které potraviny obsahují, může významně pomáhat při klasické léčbě konkrétních chorob. Právě on stál u zrodu ortomolekulární medicíny – vědeckého oboru, který se zabývá léčbou nemocí pomocí řízených změn látek, které se v lidském těle běžně vyskytují. Zmíněné doplňky přitom neobsahují žádné tajemné substance. Ortomolekulární medicína se vedle cukrů, tuků a proteinů zaměřuje především na vitamíny, mastné kyseliny, minerály a stopové prvky. Různé kombinace těchto mikronutrientů (mikroživin) slouží pro léčbu konkrétních onemocnění.


Stres dovede potrápit:

Není žádným objevem, že velkým nepřítelem našeho zdraví je stres, který způsobuje nervozitu, netečnost, vyčerpání a při dlouhodobém působení může vyústit v chronickou únavu nebo v obávaný syndrom vyhoření. Stres je příčinou systematického odčerpávání mikroživin z našeho těla, stejně jako nepravidelná strava a nadměrná konzumace nikotinu, kofeinu nebo alkoholu, kterými si pocity napětí zmírňujeme. Proto při stresových zátěžích lékaři doporučují konzumovat i speciální doplňky stravy kvůli prevenci civilizačních chorob.

 

Organismus vystavený stresům či extrémně náročnému a aktivnímu životnímu stylu je třeba zásobovat zvýšeným množstvím celého komplexu mikroživin. V dostatečném množství a s vysokou vstřebatelností kompenzují spotřebu vyvolanou stresem a zároveň vytváří potřebnou energetickou rezervu pro budoucí zátěžovou situaci.

 

Tělu vlastní „inteligence“ může v každém věku provést nezbytné opravy, za předpokladu, že jsou tělu dodány požadované stavební kameny. Každá tělesná funkce, ať již výroba energie, nová tvorba buněk, boj s infekcí a dokonce i naše myšlení a cítění, je odkázána na velkou paletu různých živin. Aby se mohlo tělo vypořádat se svou nesmírně těžkou prací, musí denně dostat 90 - 100 esenciálních živin. Patří k nim:
- 60 až 70 hlavních minerálů a stopových prvků.
- Zhruba 15 vitamínů.
- 12 esenciálních aminokyselin (bílkovinné stavební kameny).
- 2 esenciální mastné kyseliny - Omega 3 EPA a DHA.
V ideálním případě je tak nemoci zabráněno dříve než vůbec může vzniknout. Jak to funguje?


Seznamte se s Omega 3 kyselinami:

Úspěšnou prevencí v boji s cukrovkou jsou i omega 3 esenciální mastné kyseliny. Pokud se tedy ještě neznáte a tučné mořské ryby na vašem jídelníčku chybí, zkuste to co nejdříve napravit. Nejlépe v kombinaci s vitamínem D, protože podle výzkumů je v boji s cukrovkou účinný také.


Světem hýbe rozruch kolem vitamínu D:

Alarmující deficit tohoto vitamínu je údajně základní příčinou mnoha vážných nemocí jako třeba rakoviny, cukrovky, osteoporózy nebo srdeční choroby. Farmaceutický průmysl, lékaři a zdravotnické organizace prý tají před lidmi zprávy o zásadním významu této látky a jejích mnohostranných účincích na lidský organismus. Místo drahé a složité léčby by totiž stačilo, aby si lidé dohlédli na příjem tohoto poměrně levného vitamínu. A všichni zainteresovaní by tak přišli o své zisky a sponzorské dary. Zprávy o znepokojujícím nedostatku tohoto vitamínu v populaci se objevily i v seriózním televizním zpravodajství. Co se doopravdy děje?

 

Tým lékařů z fakultní nemocnice v Plzni, vedený prof. MUDr. Ondřejem Topolčanem, CSc., zkoumá jeho množství v organismu lidí. Vyšetřil jich víc než 3000 a v testech dále pokračuje. Výsledky jsou podobné jako v jiných zemích našeho geografického pásu. V části populace skutečně existuje nedostatek této důležité látky.

 

Častější bývá u starších lidí a vůbec u lidí, kteří tráví málo času na slunci a jedí málo ryb. Jeho hladinu může rovněž snižovat užívání určitých léků a další důvody. K rizikové skupině patří například starší lidé, kterým se na sluníčku tvoří méně vitamínu D v kůži, protože jim klesá hladina enzymu potřebného k této reakci. Navíc jim může být pobyt na ostrém slunci nepříjemný.

 

Další ohroženou skupinou jsou třeba pacienti s osteoporózou, s autoimunitními nemocemi nebo jedinci s poruchami vstřebávání, například Crohnovou nemocí. Jeho dostatek pomáhá předcházet vzniku cukrovky 2. typu. Vystavení pravidelnému (i krátkému) slunečnímu záření pokryje necelých 80 % denní potřeby vitamínu D, pro doplnění a pokrytí deficitu je vhodné zařadit doplněk stravy.


Vitamín D skutečně snižuje hrozbu rakoviny:

Pokud jde o vztah deficitu vitamínu D a různých nemocí, jsou předmětem intenzívního lékařského výzkumu a zároveň i diskuzí na mezinárodních konferencích. Zdá se být nesporné, že jeho uspokojivá hladina snižuje u člověka riziko vypuknutí řady vážných civilizačních chorob: rakoviny, cukrovky, osteoporózy, infarktu nebo mozkové mrtvice. K těmto efektům však bývají nutné vyšší dávky, než se dosud odvozovalo z léčby křivice (měknutí kostí), tedy zdravotního problému, jenž byl přímo spojený s nedostatkem vitamínu D.

 

Snížená hladinu vitamínu D tedy může hrozby zmíněných chorob zvýšit, ale nemusí. Závisí to na spoustě dalších rizikových faktorů: životosprávě, kouření, obezitě, vrozené dispozici atd. Představy, jak všechno vyřeší slunění jsou směšné a hlavně přehnaně zjednodušující.

 

Kanadští vědci zjistili u žen, kterým diagnostikovali rakovinu prsu, také to, že u nich hrozí až dvakrát vyšší riziko rozšíření nemoci do těla, pokud budou mít nedostatek vitamínu D. Ten rovněž zlepšuje citlivost organismu na onkologickou léčbu.

 

Další studie prokázala, že pacientům s rakovinou střev hrozila téměř dvojnásobná pravděpodobnost úmrtí, pokud měli deficit vitamínu D. A tak bychom mohli pokračovat.


Zlepší obranu proti infekcím:

Vitamín D zlepšuje rovněž imunitní reakce (stimuluje aktivitu určitých bílých krvinek). Zvyšuje tedy naši schopnost bránit se například běžným infekcím, jako je rýma, chřipka, kašel apod. Snižuje zároveň riziko vypuknutí cukrovky, kardiovaskulárních chorob a roztroušené sklerózy. Pozitivně působí na nervový systém, na psoriázu a na další autoimunitní nemoci atd. Nejde při tom o nic tajného nebo utajovaného. Kdo má zájem, snadno najde všechny klinické studie, které s ním byly udělané, pomocí internetu. Nalezne je v mezinárodním archivu knihovny ve Washingtonu: www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez.Zásadní význam má vitamín D pro růst a dobrý stav kostí. Umožňuje totiž vstřebávání vápníku a fosforu, tedy jejich základních stavebních prvků. Může být proto užitečnou prevencí proti zlomeninám, křivici nebo osteoporóze. Stejně tak ho lze užívat jako rozumný doplněk při jejich léčbě. Momentálně nejlepším doplňkem stravy, se zaměřením na tuto problematiku na českém trhu, je Cod Liver Oil, který za velmi nízkou cenu kombinuje omega 3 mastné kyseliny spolu s vitamíny A, E a D!


Jak podpořit imunitu:

Mikroživiny jsou přirozeně obsaženy v ovoci a zelenině. Nevhodným skladováním, dopravou nebo vlivem teploty se však jejich obsah snižuje. Problém je v tom, že se k nám v určité části roku často dovážejí produkty předčasně sklizené, aby dozrály cestou a takové produkty jsou velmi nekvalitní, co se týká obsahu prospěšných látek. U lidí se zvýšenou potřebou těchto látek bývá proto někdy nutné, aby sáhli po doplňcích stravy. V tomto směru jsou jistě bezkonkurenční preparáty řady Vitazyme®, které prošly dlouhodobým mléčným kvašením. Jedním z nich je i preparát Vitazyme Energy. Díky tomuto přípravku si můžete dopřát denně několik dávek zeleniny a ovoce, bez ohledu na nabídku vašeho obchodu se zeleninou.

 

Tyto preparáty jsou účinným prostředkem k předcházení potíží a projevů stárnutí, a proto jsou doporučovány každému, kdo touží zůstat do vysokého stáří zdráv a fit. Tekuté Vitazyme® produkty představují novou generaci v oblasti výživy, která obsahuje unikátní tekutou směs fytoživin, pocházejících z inovativního patentovaného kvašení a extrakce 52 různých druhů ovoce a zeleniny, v délce 540 dnů. V tomto kontrolovaném přírodním procesu, za pomoci probiotických mikroorganismů, se směs ovoce a zeleniny převede do tekuté směsi živin s vysokou biodostupností, která může být snadno a rychle absorbována tělem.

 

I to vlastně není nic nového, úplnou novinkou je ale fakt a jistě nepůjde o poslední v tomto směru, kdy jedna zahraniční studie ukázala, že suplement s obsahem vitamínů, stopových prvků a fytonutrientů měl zásadní vliv na zdraví lidí, kteří v zimním období trpěli opakovaným nachlazením. Po čtyřech měsících, kdy užívali danou kombinaci látek, u nich došlo k poklesu případů nachlazení téměř o polovinu! To představuje značnou úsporu nejen pro dotyčného člověka, kdy se mu nesníží příjem za nemocenskou, ale i pro firmy, jež musí tuto krátkodobou pracovní neschopnost financovat.


Co pomůže při artróze:

Při této nemoci dochází k poškozování chrupavky a dalších měkkých tkání, které umožňují hladkou činnost kloubů. Zmíněné přípravky obsahují různé koktejly látek podporujících výživu a regeneraci těchto tkání (glukosaminu, chondroitin sulfátu, kyseliny hyaluronové, hydrolyzátu kolagenu apod.).


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu