Seriál o účinnosti doplňků stravy

Přidáno: 27.08.2016

Naše zdraví může být výrazně ohroženo jestliže uvěříme současným lékařským oficiálním názorům a mýtům potravinářského průmyslu, které se shodují v tom, že nepotřebujeme zvláštní přívod vitaminů, minerálů, stopových prvků apod., když se stravujeme „správně“ ( což je nazýváno všeobecně tzv. vyváženou dietou - kdo je ale schopen něco takového dodržet?!).

Naše zdraví může být výrazně ohroženo jestliže uvěříme současným lékařským oficiálním názorům a mýtům potravinářského průmyslu, které se shodují v tom, že nepotřebujeme zvláštní přívod vitaminů, minerálů, stopových prvků apod., když se stravujeme „správně“ ( což je nazýváno všeobecně tzv. vyváženou dietou - kdo je ale schopen něco takového dodržet?!).


Toto je proklamováno současnou oficiální administrativou po desetiletí a vyznačuje se značným negativním postojem k užívání potravinových doplňků. Administrativa proto nedovoluje výrobcům potravinových doplňků užívat (pro prodejní a marketingové účely) ve své literatuře výsledky lékařských výzkumů, i když výsledky těchto výzkumů zcela exaktně potvrzují hodnotu a význam potravinových doplňků.

 

To je ovšem politicko-ekonomický postoj, nikoliv vědecký. Jestliže tedy přijmeme tyto nevědecké názory, pravděpodobně budeme žít ve stavu průměrně špatného zdraví, anebo, jak to mnoho lékařů raději nazývá, ve stavu průměrně dobrého zdraví.

 

To znamená, že budeme žít za „průměrných“ podmínek: budeme mít „průměrně“ často chřipku a jiné infekční nemoci, bolesti hlavy, únavu, onemocnění dásní, menstruační potíže, deprese, poruchy spánku, nadváhu, srdeční nemoci, rakovinu - to vše ale urychluje proces stárnutí a vede k „průměrně“ předčasným úmrtím.

 

Domnívám se, že s takovou situací je možné se jen těžko smířit, těžko tento stav přijmout.

 

V posledním desetiletí dochází k významným změnám v poskytování léčebné péče. Mnoho lékařů se stále více zajímá o užívání potravinových doplňků v léčebné, ale hlavně v preventivní léčebné péči.

 

Studie, které se podrobilo 202 pacientů s osteoartritidou kolena, ukázala příznivý vliv podávání glukosamin sulfátu, v dávce 1500 mg denně v průběhu dlouhodobého užívání (cca 3 roky!). Při porovnávaní výsledků u těchto pacientů s pacienty dostávajícími placebo se potvrdil signifikantní rozdíl ve výsledcích mezi těmito dvěmi skupinami pacientů – ve skupině pacientů s glukosaminem došlo k výrazné redukci bolesti a k zlepšení funkce kolenního kloubu.

 

Ve skupině s glukosaminem nedošlo v průběhu 3 let užívání k progresivnímu zhoršení struktury kloubu, na rozdíl od skupiny s placebem, což bylo potvrzené na RTG snímcích (ve skupině s glukosaminem po 3 letech užívání došlo k zvětšení prostoru mezi kloubovými chrupavkami v průměru o 0,04 mm, přičemž ve skupině s placebem se mezikloubní prostor zvětšil v průměru až o 0,19 mm). První příznaky zlepšení byli pozorované pacienty už po 4 týdnech užívání. Publikováno Dr. Pavelkom a kol. v časopise Archives of Internal Medicine, říjen 2002.

 

V roku 1998 byla v Kanadě prováděna klinická studie, ve které byla pacientům se zvýšenou hladinou homocysteinu a aterosklerózou podávána intenzívní terapie s kyselinou listovou, vitamínem B6 a vitamínem B12. Výsledkem terapie a studie bylo, že plaky v cévách se přestali vyvíjet a hladina homocysteinu se upravila na normální hodnoty. Vědecká pracovnice Shirley A.A. Beresfordová, PhD. z Washingtonské Univerzity potvrdila, že vysoké hladiny homocysteinu jsou zjevně spojené s kardiovaskulárními onemocněními a že kyselina listová spolu s vitamínem B6, B12 a cholinem snižují hladiny homocysteinu.

 

Evropská studie, se zase zabývala účinkem podávání omega-3-mastných kyselin na aterosklerózu koronárních cév (měřené pomocí koronární angiografie) u pacientů s kardiovaskulárními onemocněními.

 

Pacientům s onemocněním koronárních artérií se podávali omega-3-mastné kyseliny EPA a DHA v dávce 1,5 g denně po dobu 2 let a výsledky potvrdili zpomalení progrese a zvýšení regrese koronárních onemocnění v porovnaní s placebem (v naší nabídce naleznete momentálně nejlepší doplněk stravy, se zaměřením na tuto problematiku na českém trhu - Cod Liver Oil, který za velmi nízkou cenu kombinuje omega 3 mastné kyseliny spolu s vitamíny A, E a D! Rovněž pro děti je v nabídce Berry Bursts Omega 3 doplněk stravy – žvýkací tablety pro děti s příjemnou chutí černého rybízu obsahující esenciální omega 3 mastné kyseliny DHA, EPA, + vitaminy A, C, D a E.

 

V Itálii publikovali v roku 1995 výsledky studie, které se podrobilo 11 324 pacientů s anamnézou infarktu myokardu. Pacientům byla nařízena dieta s konzumací tuků a léčba různými kombinacemi léků s působením na kardiovaskulární systém. Asi polovina pacientů dostávala tobolky s obsahem omega-3-mastných kyselin EPA a DHA (s dávkou 850 – 882 mg denně). Studie trvala 3,5 roku a při jejím vyhodnocení bylo zjištěno, že pacienti, kterým byli podávány omega-3-mastné kyseliny, měli signifikantně nižší výskyt kardiovaskulárních úmrtí a taktéž nižší výskyt náhlého srdečního selhání o 45%.

 

Jak jsem už uvedl v přednášce Imunitní systém (zveřejním později), u dětí s postižením záněty dýchacích cest potřebuje antibiotika jen asi jedno dítě z deseti. Co však potřebují všechny děti (a nejen ony!) je pravidelné doplňování všech mikroživin důležitých pro správný vývoj dítěte a posilování jeho imunitního systému.

 

Zde bych vyzvedl především preparát Vitazyme Energy (možno už od 4 let) anebo Day-vit Active doplněk stravy – je multivitamínový a minerální komplex s obsahem trávicích enzymů, antioxidantů, probiotik a Koenzymem Q10 s 2 miliony probiotik v jedné tabletě. Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro udržení tělesné a duševní vitality a probiotika pomáhají optimalizovat vstřebávání zde obsažených složek. Vhodné i pro děti od 12 let.

 

Obsažené látky jež jsou účinné při prevenci infekcí horních cest dýchacích, působí příznivě při poruchách zažívání, hojení ran a přípravek Echinacea & Elderberry Plus doplněk stravy – s extraktem z Echinacey a z Eleutherokoku pomáhá zvyšovat přirozenou obranyschopnost těla a zvyšovat imunitu. Obsažený extrakt z Černého bezu s antioxidačním účinkem pomáhá chránit buňky a tkáně proti oxidačnímu poškození.

 

Pro malé děti od 3 let je zde pak Children's Echinacea doplněk stravy – tekutý extrakt z byliny Echinacea pro děti od 3 do 12-ti let s obsahem přírodní třešně Aceroly, která je zdrojem silných antioxidantů. Tyto přípravky stimulují imunitní systém, mají antialergické účinky, pomáhají uvolnit nervové napětí a tyto přípravky by měly být, podle mého názoru, v minimální preventivní dávce podávány po celou dobu zimního období a předjaří.

 

Já pak ještě doporučuji (a se mnou pak ještě někteří moudří lékaři) při opakovaných zánětech dýchacích cest léčených antibiotiky současné podávání enzymové terapie, protože podle získaných zkušeností děti pak méně stůňou a potřebují mnohem méně nasazovat antibiotika.

 

Toto potvrzují i výsledky klinického hodnocení této podpůrné léčby kdy se u 346 dětí s opakovanými záněty dýchacích cest ve 14 ordinacích dětských lékařů v ČR porovnával počet zánětů a četnost použití antibiotik po dobu 12 měsíců od zahájení podávání enzymoterapie se stejnou dobou předcházejí této léčbě.

 

Výsledky jednoznačně potvrdily pokles počtu onemocnění na jedno dítě z 5,3 na 2,2 (o 58%) a četnost použití antibiotik z 2,7 na 0,8 použití, to je pokles o 68%! Enzymy jsou zejména vhodné u virových onemocnění, kde léčba antibiotiky nemá žádné opodstatnění!

 

A kolik taková prevence nebo léčba stojí? U dítěte o hmotnosti 24kg přijde na 6 - 20,-Kč za tu dětskou echinaceu a 5 - 15,-Kč za enzymy, celkem tedy na 11 korun v preventivním podávání a 35 korun v terapeutických dávkách! Když zaměstnaná matka nemusí zůstávat doma s dítětem, znamená to dokonce nesporný ekonomický přínos. Představuje to značnou úsporu nejen pro dotyčného člověka, kdy se mu nesníží příjem za nemocenskou, ale i pro firmy, jež musí tuto krátkodobou pracovní neschopnost financovat. Podle mne je ovšem nejdůležitější snížení nemocnosti dítěte, což je významné pro jeho další zdravý vývoj.

 

Pro nejlepší cenu a největší rozsah a množství enzymů v ČR pak doporučuji preparáty Digestizyme nebo Digeston, které jsou komplexem trávicích enzymů, urychluje hojení poranění, podporují imunitní systém, odstraňují záněty a bolesti, harmonizují a vitalizují celý organismus.

 

A když už jsme vzpomněly ty matky, víte že tyto preparáty také pomáhají v léčbě různých gynekologických zánětů a významně omezují jejich přechod do chronického stavu a s ním spojené riziko neplodnosti? U úporných chlamýdiových infekcí výrazně zvyšují účinnost léčby a pravděpodobnost vyléčení. Do jedné klinické studie byly zařazeny dvě skupiny pacientek s akutním zánětem vejcovodů a vaječníků. Jedna skupina dostávala pouze antibiotika, druhá skupina byla léčena antibiotiky spolu s enzymy. Podávání enzymů pokračovalo po ukončení antibiotické léčby další 3 týdny.

 

Výsledkem bylo významné zvýšení účinnosti antibiotické léčby (enzymy posilují účinek antibiotik a jejich průnik do postižených tkání) a podpora ústupu obtíží typických pro gynekologické záněty.

 

V další klinické studii jedna skupina žen s gynekologickými záněty i mužů se záněty močových cest vyvolanými chlamýdiemi byla léčena antibiotiky, druhá skupina pacientů se stejným onemocněním dostávala k antibiotikům navíc enzymy.

 

Výsledkem bylo, že ve skupině léčených jen antibiotiky bylo vyléčeno jen 61,4% osob, zatímco ve skupině nemocných, kterým byla podávána antibiotika s podporou enzymů se podíl vyléčených zvýšil na 92,3%! Co je pak zvláště významné, u žádného z pacientů vyléčených antibiotiky s podporou enzymů nedošlo v průběhu 3 měsíců k opakování zánětů!

 

Je faktem, že v současné literatuře existuje množství důkazů o pozitivních vlivech potravinových doplňků v prevenci i léčení různých onemocnění. Tyto studie a výsledky výzkumů jsou zcela nepochopitelně oponenty ignorovány.

 

Je potřeba si uvědomit, že výživa a potravinové doplňky je jen jedna ze součástí komplexní péče o vlastní zdraví. Samozřejmě sem patří také např. pohybová aktivita, relaxační metody, problematika stresu a jeho zvládnutí, omezení pobytu v silných elektrosmogových zónách apod. Základním faktorem prodloužení aktivního života a udržení zdraví je předcházení nemocem a jejich úspěšné vyléčení (nebo alespoň jejich úspěšné léčení), jestliže se objeví. Užívání potravinových doplňků je jedním z hlavních faktorů k dosažení tohoto cíle!

 

Diagnóza (název nemoci) je vlastně jméno dané souboru známých příznaků poruch normálních funkcí organismu a jeho orgánů. V případě, že soubor těchto příznaků „nezapadá“ do známého souboru, diagnóza potom není možná nebo je neúplná, což ale neznamená, že nejste nemocni nebo nemáte zdravotní potíže.

 

Mnoho lékařů se potom domnívá, že jestliže není jasná diagnóza možná, vaše příznaky nejsou skutečné nebo jsou „jen ve vaší hlavě“. Nebo se domnívají, že situace není dostatečně vážná, aby vyžadovala léčení a odbudou vás s konstatováním „přijďte později, až se stav zhorší a potom uvidíme, co se s tím dá dělat“.

 

K „perlám“ hodnocení zdravotního stavu patří i vyjádření typu „no jo, už máte roky (45), musíte si zvyknout“, nebo při hraničním výsledku biochemického vyšetření „to má kde kdo, to je ještě dobrý“.

 

Hodnotit pozitivní nález na přítomnost virů s více než 10 násobným překročením v organismu slovy „máte to v normě“ nebo „to je dobrý, to má dneska kde kdo“ je už na žalobu za zanedbání zdravotní péče!

 

Tak to bylo i s diagnózou premenstruálního syndromu než byl přijat jako „legitimní“ zdravotní problém, stejně jako je to s chronickým únavovým syndromem, který byl jako zdravotní problém uznán teprve v posledních letech.

 

Chybění diagnózy v žádném případě neznamená, že jste optimálně zdrav&´. A jestliže se podíváme na problém diagnózy hlouběji, množství příznaků je založeno na jejich potvrzení biochemickými a jinými přístrojovými vyšetřeními. Předpokládá se, že až 85% všech zdravotních problémů je výsledkem životního stylu, jehož hlavní součástí je výživa a její kvalita. Mnoho zdravotních problémů může být odstraněno bez léků a chirurgických zákroků. Samozřejmě, že ne všechny.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu