Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Přínos rostlinných olejů lisovaných za studena v péči o pokožku a ve výživě

Přidáno: 27.08.2016

Rostlinné oleje mají přinejmenším zvláčňující účinek na kůži. Patří k nejstarším kosmetickým a zdravotním materiálům. Lidé je velmi často používají, protože rostlinné oleje jen málokdy způsobují podráždění, senzibilizaci a ucpání pórů. Jsou pro pokožku příjemné a prospěšné, zejména se používají pro zvlhčení a změkčení pokožky.

Rostlinné oleje mají přinejmenším zvláčňující účinek na kůži. Patří k nejstarším kosmetickým a zdravotním materiálům. Lidé je velmi často používají, protože rostlinné oleje jen málokdy způsobují podráždění, senzibilizaci a ucpání pórů. Jsou pro pokožku příjemné a prospěšné, zejména se používají pro zvlhčení a změkčení pokožky.


Tuky jsou hlavní složkou buněčných stěn, mezibuněčných membrán. Ty obvykle tvoří dvojitá vrstva fosfolipidů a např. cholesterol, je pro tyto membrány nezbytný a důležitý, i když je velmi často vykreslován jako nepřítel pro organismus. Pokožka obsahuje množství tuků a příbuzných látek a např. volné mastné kyseliny tvoří asi 28% kožních tuků.

 

Rostlinné oleje mají přinejmenším zvláčňující účinek na kůži. Patří k nejstarším kosmetickým a zdravotním materiálům. Lidé je velmi často používají, protože rostlinné oleje jen málokdy způsobují podráždění, senzibilizaci a ucpání pórů. Jsou pro pokožku příjemné a prospěšné, zejména se používají pro zvlhčení a změkčení pokožky.

 

Kůže má 2 hlavní části, vnější vrstva se nazývá epidermis a skládá se z 5 vrstev - shora do hloubky je to stratum corneum, která obsahuje odumřelé keratinocyty obklopené lipidy. Pod ní je stratum licidum, která je tvořena zploštělými lamelami keratinocytů. Dále je stratum granulosum s umírajícími lamelami keratinocytů mezi nimiž jsou umístěny Langerhansovou buňky (přední ochranná linie imunitního systému v kůži) a melanocyty (produkující pigment melanin). Funkce Merkelových buněk není zcela známa.

 

Další vrstvami jsou pak stratum spinosum a stratum basale ve kterých jsou již umístěny hmatová čidla a smyslové neurony.

 

Pod touto vrstvou už se nalézá dermis a skládá se ze svazků vláknitých bílkovin, kolagenu a elastinu. Dvě vrstvy dermis jsou papilární a retikulární vrstvy. Horní, papilární vrstva, obsahuje tenké uspořádání kolagenových vláken. Dermis obsahuje mnoho specializovaných buněk a struktur a je zde umístěno mnoho žláz, nervů a senzorů. Nižší, retikulární vrstva, je silnější a je vyrobena z tlustých kolagenových vláken, které jsou uspořádány rovnoběžně s povrchem kůže. Tato vazivová část tvaruje většinu našeho těla. Pod nimi ještě níže leží cévy, které dodávají živiny do zárodečných míst kde se tvoří keratinocyty.

 

Pak následuje podkožní tkáň, což je vrstva tuku a pojivové tkáně, která obsahuje větší cévy a nervy. Tato vrstva je důležitá pro regulaci teploty kůže samotné a celého těla. Velikost této vrstvy se mění v celém těle, a z člověka na člověka.

 

Kůže je komplikovaná struktura s mnoha funkcemi. Pokud některá ze struktur v kůži nefunguje správně, vyrážka nebo jiné abnormality jsou pak výsledkem.

 

Tloušťka epidermis se liší u různých typů pleti. Je nejtenčí na očních víčkách, jen 0,05 mm a nejtlustší na dlaních a ploskách nohou kde dosahuje až 1,5 mm. V její nejhlubší vrstvě se tvoří nové živé kožní buňky nazývané keratinocyty. Získaly název podle tuhé, nerozpustné bílkoviny keratinu. Kožní buňky jsou neustále vytlačovány směrem k povrchu. Když jej dosáhnou, ztrácejí životnost, vytvářejí ale to, čemu říkáme naše pokožka.

 

Stratum corneum - rohová vrstva je vrstva epidermu neboli pokožky, která nám zprostředkovává kontakt s okolním světem. Nejenže vypovídá o naší osobě a našem zdravotním stavu, ale také zachycuje všechno, čím ji životní prostředí a náš vlastní způsob života zatíží. Jak už jsem naznačil výše, skládá se z úplně zrohovatělých buněk, oddělených mezibuněčným prostorem vyplněným lipidy. Tato struktura multilaterálního filmu je důležitá pro optimalizaci úrovně kožní vlhkosti a zajišťuje mladistvý a pružný tvar a vzhled naší kůže.


Kolagen v hlubších vrstvách naší kůže má schopnost zadržovat vodu a zvlhčovat prostor kolem sebe. Je tudíž odpovědný za hladkou a vláčnou kůži. Pokud kolagen začne vysychat, pokožka ochabne a stane se dehydratovanou. Vzniká suchý, napjatý a rozlámaný povrch se šupinami na povrchu. Kůže se stává křehkou a zranitelnou, je prostupná pro vnější škodliviny. To se stane pokud je lipidová bariéra nedostatečná nebo poškozená, proto je nutné velmi pečovat o ochrannou tukovou vrstvu pokožky, aby kolagen měl optimální podmínky pro hydrataci pokožky!

 

Na povrchu se nachází ještě jedna často opomíjená vrstva a to je kyselý kožní film, který patří k naší první obranné linii proti choroboplodným zárodkům. Skládá se ze směsi potu a mazu, ale i z kolonií mikroflóry, která je u každého člověka jedinečná. Tento ochranný film je nejen součástí tělesného obranného systému, ale obsahuje také složky, které udržují nepostradatelnou vlhkost.


A co nám může pomoci v podpoře těchto důležitých systémů? Tak například „obyčejná“ regenerační masáž celého těla přírodním olejem lisovaným za studena. Pokud nemáte rádi dotykové terapie bude pro vás neúčinnější naučit se namíchat si nějaký kvalitní neutrální olej sami a zařadit jeho používání, když ne denně, tak alespoň po každé koupeli. Efekt se dostaví v krátké době a přitom mají tyto přírodní oleje dlouhodobé působení. Jedná se nejpřirozenější kosmetiku, která zůstává na kožním povrchu kůže jako ochranný film a zabraňuje ztrátám vody. Aktivní látky pronikají mezi buňky rohové vrstvy pokožky, kde váží vodu a hydratují pokožku.

 

Totéž můžete použít také na poškozené vlasy, které se po jeho aplikací opět stávají hebké a poddajné. Přírodní za studena lisované organické oleje jsou největší zásobárnou esenciálních mastných kyselin, bioaktivních látek, vitamínů, minerálů a chlorofylu.

 

Pro vnější použití doporučuj smíchat Lněný olej v poměru 1:2:2 dílům se Sojovým organickým olejem a Světlicovým (Saflorovým) organickým olejem z naší nabídky (momentálně sháníme dodavatele). Dostanete tak vynikající neutrální masážní olej pro široké terapeutické použití (masáže, olejové zábaly) s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin, lecitinu a kyseliny linolové. Takovýto přírodní olej se uplatňuje zejména na ošetření svědící, suché a ztvrdlé kůže, má vynikající regenerační účinky, kůži zvláčňuje a zjemňuje.

 

Nelze pominout ani účinnost, kterou rostlinné oleje vykazují i při léčbě obtížnějších kožních stavů. Standardní ortodoxní učebnice medicíny nám stále říkají, že rostlinné oleje nepronikají kůží, protože olejové molekuly jsou na to příliš velké. Nicméně když je kůže suchá, olej proniká do nejnižší optimální vrstvy a stane se z něj zvlhčující prostředek. Podporuje činnost kůže. Směsi lokálně aplikovaných organických olejů, ať už s éterickými oleji nebo bez nich, prokázaly zlepšení při těžkých kožních chorobách, jako jsou např. ekzém nebo lupénka. To platí zejména pro oleje bohaté na GLA - gamalinolenovou kyselinu (typ omega 6).

 

Tuky omega 6 jsou v těle přeměněny na kyselinu gamalinolenovou. GLA se přeměňuje na prostaglandiny Působí na krevní tlak, hustotu a srážlivost krve, jakož i na činnost nervů a imunitního systému. Premestruační bolesti, bolesti v prsech a problémy s hladinou krevního cukru by měly být řešeny ve vztahu k tomuto oleji a jeho příjmem stravou. Celá řada kožních problémů se může zlepšit při vnitřní i zevní aplikaci organických rostlinných olejů.

 

Molekuly éterických olejů jsou malé a mohou tudíž pronikat kůží. Éterické oleje pronikají pokožkou do krevního i mízního řečiště během 30-240 minut a v játrech jsou beze zbytku odbourány do 48 hodin. Jejich působení je tedy pozvolné, což má v terapii významný efekt. Čisté přírodní silice, v malých přirozených dávkách, jsou naprosto netoxické a nemohou nikterak poškodit správné fungování orgánů těla.


Pro každou masáž musí být speciálně komponovaná směs éterických olejů rozpuštěna ve směsi rostlinných olejů, abychom mohli podpořit činnost detoxikačních orgánů těla, tedy zejména lymfatického systému, jater a ledvin. Řekněme si na rovinu, bez vysoce kvalitní funkce jater a bez dobré činnosti ledvin žádná detoxikace neexistuje! I když se nás reklamní agenti všeho možného snaží přesvědčit o opaku!

 

Mějte proto na paměti, že kůže je náš největší a nejdůležitější orgán, o který se musíme pečlivě starat. Kvalitní péče o pokožku začíná u správně používaných kvalitních přírodních rostlinných olejů, a to jak vnitřně tak i zvnějšku, a výsledkem takové optimální péče je zdravý vzhled i tělesná pohoda.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu