Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Prevence nemocí nejen tlustého střeva

Přidáno: 27.08.2016

Klíčem k dobrému zdraví a celkové pohodě je udržování zdravé bakteriální rovnováhu v těle. Špatné stravovací návyky, dietní chyby, stres, alkohol a antibiotika mohou narušit fungování gastrointestinálního traktu a ničit tělu prospěšné bakterie a umožnit růst nežádoucích bakterií poškozujících střevní symbiosu - přirozené soužití těla a střevních bakterií, které jsou pro zdraví nezbytné.

Klíčem k dobrému zdraví a celkové pohodě je udržování zdravé bakteriální rovnováhu v těle. Špatné stravovací návyky, dietní chyby, stres, alkohol a antibiotika mohou narušit fungování gastrointestinálního traktu a ničit tělu prospěšné bakterie a umožnit růst nežádoucích bakterií poškozujících střevní symbiosu - přirozené soužití těla a střevních bakterií, které jsou pro zdraví nezbytné.


To všechno vede k poškození střevní sliznice a porušení její funkce. Čisté tlusté střevo osídlené kvalitní střevní mikroflórou je důležité nejen pro samotnou funkci střeva, ale jak se nám stále častěji ukazuje, i pro mnohé další orgány těla. Symbiotické střevní bakterie nás mají chránit před veškerými pronikajícími zárodky a nežádoucími patogenními bakteriemi včetně plísní.

 

Při narušení této rovnováhy ve střevech následně dochází ke ztrátě vitality, únavě, depresím, nesoustředěnosti, migrénám, alergiím, zánětům střev, akné a jiným kožním chorobám. Podle čínské medicíny je tlusté střevo, plíce a kůže vzájemnými vztahy propojena jako jeden orgán (což se v praxi opakovaně potvrzuje), proto je harmonizace funkcí tlustého střeva plně indikována u všech plicních a kožních problémů počínaje prostou vyrážkou, bolestmi hlavy, nadváhou a různými plísňovými onemocněními a závažnými plicními onemocněními konče.

 

Psychickým vyjádřením poruchy tohoto energetického okruhu bývají deprese a různé pocity strachu a proto i jako součást léčby těchto nemocí můžeme terapii spočívající v obnově střevní mikroflóry zařadit. Ukazuje se také přímá souvislost mezi střevem a sousedními pohlavními orgány jak u mužů tak i u žen.


Vzhledem k anatomickému utváření střeva je tento orgán náchylný k ulpívání zbytků potravy, které zde mohou setrvávat týdny, ba i měsíce a způsobovat autointoxikaci organismu. Pokud vás tedy trápí zácpa, prodlužuje se tak ve vašem tlustém střevě doba působení jedů na střevní sliznici, což je zřejmě příčinou všech těžkých zdravotních poruch, končících až rakovinou. Je třeba si uvědomit, že usazené toxické látky v kličkách a probíhající hnilobný proces v nich, penetruje rovněž do nejbližšího okolí a celá řada zánětlivých procesů může mít příčinu právě v tomto problému a nutno zdůraznit, že zácpa, milé dámy, pěknou kůži téměř vylučuje.

 

Imunitní systém je z velké části lokalizován ve stěně tenkého a tlustého střeva, kde se tvoří imunoglobuliny s ochrannými vlastnostmi. Střeva a imunitní systém jsou navzájem těsně provázány. Pokud je střevní systém oslaben, ztrácí na své účinnosti i celý imunitní systém a naopak.

 

Střevo, respektive jeho mikroflóru, lze poměrně jednoduše zlepšit pravidelným obnovováním doplňky stravy s obsahem acidofilních a bifidobakterií. Je třeba podotknout, že tzv. bifidobakterie jsou symbionti spolu s tzv. bakteriemi typu Lactobacillus acidophilus a jedny bez druhých nejsou schopny řádně účinkovat. Tyto kultury jsou nezbytné pro trávení a chrání organismus před škodlivými mikroorganismy, které žijí jak v tenkém, tak i tlustém střevě. Bakterie mléčného kvašení omezují růst a hnilobnou aktivitu patogenních bakterií tím, že osídlují střevní mukózu a vytvářejí přirozenou bariéru infekčním mikrobům. Zvyšují obranyschopnost proti infekcím, přispívají ke střevní peristaltice a usnadňují vyprazdňování při chronické zácpě a musí se užívat při potlačování vaginálních infekcí způsobených mikroorganismem Candida, zejména po terapii antibiotiky!

 

Střevní mikroflóra podporuje absorpci složek potravy ve střevě. Vysoká koncentrace bifidobakterií se vyskytuje především ve střevním traktu kojenců. V dalších letech může díky špatné životosprávě výrazně klesat. V dospělosti tvoří často pouze 5 - 10% z přítomné mikroflóry, což je příčinou mnoha onemocnění v organismu. Proto tyto probiotické preparáty mají schopnost snížit riziko rakoviny tlustého střeva, snižují hladinu sérového cholesterolu, zlepšují produkci vitamínu B1, B6, B12, kyseliny listové, laktoflavinu, vitamínu K a některých trávicích enzymů. Zlepšují také absorpci vápníku a tím mohou pomoci zpomalit vývoj osteoporózy.

 

A nutno zdůraznit, že nikdo z nás nezkonzumuje kbelík jogurtu denně, aby doplnil takové množství aktivních bakterií mléčného kvašení, které by mělo nějaký velký terapeutický vliv na funkčnost trávení. Je škoda, že výrobci nejsou doposud povinni deklarovat jaký obsah aktivních životaschopných bakterií jednotlivé výrobky vlastně mají. To by mohlo být i jakýmsi ukazatelem pro nás spotřebitele.

 

U nás vyráběné kysané mléčné výrobky nezaručují významnější vliv na mikroflóru trávicího traktu konzumenta. Přítomné kmeny rodu Lactobacillus, které byly pro tyto účely selektovány, všeobecně nejsou schopny adaptace a rozmnožování v trávicím ústrojí. Dnes se dokonce převážně vyrábějí jogurty za použití tzv. Stop kultur, které jsou vyšlechtěny tak, aby při dosažení určité kyselosti jogurtu zastavily svoji biochemickou činnost a ztrácely vitalitu a výrobek nepřekysal. Ze stejného důvodu jsou také u určitého sortimentu přítomné mikroorganismy dokonce usmrcovány termizací, aby se zvýšila jejich trvanlivost. Životnost a biochemická aktivita těchto specializovaných jogurtových kultur je závislá na délce pasážování v mléce, na šetrnosti výrobní technologie a především na době i způsobu skladování.

 

Doplňování a úprava intestinální mikroflóry se s nesrovnatelně lepším efektem zajišťuje nutraceutickými preparáty s probiotickými kulturami lactobacilů a bifidobakterií v plné aktivitě, které jsou našemu střevnímu traktu vlastní.


Příkladem může být preparát FemProbio doplněk stravy - svými 50 miliardami životaschopných bakteriálních kmenů mléčného kvašení, obohacených o probiotika FOS (fructooligosacharidy), které pomáhají udržet zdravou bakteriální rovnováhu v těle a poskytují významnou podporu správné funkci střev.

 

Je to unikátní přípravek, který pomáhá doplnit tělu prospěšné bakterie a udržet zdravý imunitní systém. Tyto účinky však mohou mít pouze specifické mikrobiální kmeny, které jsou schopny přežít v podmínkách zažívacího traktu, být v tomto prostředí dostatečně aktivní a zachovat si vitalitu. Takovými kmeny jsou především níže uvedené lactobacily a bifidus.

 

Anglická firma HealthAid používá speciální, kyselině a žluči odolné kmeny, které zabraňují žaludečním šťávám ničit tyto bakteriální kmeny předtím, než se dostanou do střeva a zajišťuje tak jejich čistotu a vysokou účinnost.

 

Pomáhá normalizovat funkci střeva, redukovat průjmy a pomáhá zlepšit vstřebávání a asimilaci živin potřebných pro tělo. FemProbio doplněk stravy může být ku prospěchu lidem, kteří mají trvalé střevní potíže a pravidelně trpí nadýmáním břicha a problémy s plynatostí nebo mají špatné stravovací návyky. Může být také velmi užitečný při mírnění opakovaných kvasinkových infekcí v gynekologické oblasti či v oblasti močových cest.

 


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu