Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Co je příčinou vrásek a zhoršování pleti?

Přidáno: 27.08.2016

Příčinou vrásek je ztenčení kůže, přerozdělení tuku, úbytek tuku v obličeji, úbytek kolagenu a elastinu. Kolagen je protein v pojivové tkáni našeho těla a je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky na těle. Jak stárneme snižuje se účinnost bílkovin, které tvoří kolagen. Otázkou je, zda tedy používat nějaké krémy obsahující kolagen na zlepšení pleti?

Vacupress v akci.Příčinou vrásek je ztenčení kůže, přerozdělení tuku, úbytek tuku v obličeji, úbytek kolagenu a elastinu. Kolagen je protein v pojivové tkáni našeho těla a je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky na těle. Jak stárneme snižuje se účinnost bílkovin, které tvoří kolagen. Otázkou je, zda tedy používat nějaké krémy obsahující kolagen na zlepšení pleti?


Na tuto otázku lze odpovědět jednou provždy NE. Lékařský výzkum prokázal, že molekuly kolagenu jsou příliš velké, aby pronikly kůži a už vůbec ne do hlubších úrovní!


My všichni jsme si vědomi skutečnosti, že kolagenní protein hraje nepostradatelnou úlohu ve zdraví naší kůže a udržuje kůži pevnou, pružnou, hladkou a elastickou. Příčinou, že kolagenní doplňky nefungují jak bychom chtěli je fakt, že kolagen v doplňcích a pilulkách se nevyrovná složité struktuře lidského kolagenu, který je v našem těle a naše tělo si jej musí ze základních surovin vyrobit samo.

 

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání a je tvořen dlouhými aminokyselinovými řetězci tzv. spirálovitými peptidovými řetězci, které obsahují 19 aminokyselin. Nejdůležitější z nich jsou prolin, glycin, hydroxyprolin a hydroxylyzin, přičemž poslední dvě se prakticky v jiných bílkovinách neobjevují. Hydroxyprolin je aminokyselina, která snadno tvoří příčné vazby mezi molekulami. Tyto příčné vazby zvyšují mechanickou pevnost kolagenových vláken.

 

Kolagen tvoří 25 - 30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. Ne každý zdroj kolagenu je zcela vhodný. Například často nejdostupnější klasická želatina, která není hydrolyzována, je velmi špatně stravitelná a jako proteinový zdroj nevhodná. Představa, kterou výrobci vnucují zákazníkům, že želatinový hydrolyzát se dostává "přímo" do kloubních chrupavek, kostí a vazů a vyživuje je, je naprosto nesmyslná. V průběhu tráveni se totiž vůbec nevstřebávají proteiny, ale převážné pouze jejich stavební kameny, tedy aminokyseliny a zčásti dipeptidy a tripeptidy, které jsou pak hydrolyzovány na aminokyseliny intracelulárně (ve slizničních buňkách).

 

I kolagenní hydrolyzát tedy musí být nejprve v trávicím traktu rozložen na uvedené složky. Z aminokyselin přijatých potravou pak organismus syntetizuje podle svého genetického kódu sobě vlastni proteiny. Při potravě obsahující dostatek dobře využitelných proteinových zdrojů aminokyselin je podáváni želatinového (= kolagenního) hydrolyzátu zbytečné. Zde je ovšem nutno připomenout, že jakékoli defekty související bezprostředně s nedostatečnou produkcí kolagenu v organismu, může způsobovat nedostatek vitaminu C ve stravě. Vitamin C ve vhodné lékové formě (předcházející překyselení zažívacího traktu jako např. preparát Vitamin C Time Release 1000mg s postupným uvolňováním) je třeba přidávat do potravy u lidí ohrožených dysplazií kyčelního kloubu nebo touto vývojovou anomálií již postižených. Suplementace kyseliny askorbové je potřebná také u kloubních onemocnění jako je artritida, osteoartritida, osteochondritida aj. Je však velmi vhodná i při hojení kostních zranění (fraktur) nebo po chirurgických výkonech na kostře. Význam vitaminu C pro dobrý vývoj, růst a stav kostní tkáně nesnižuje ani neruší nutnost přívodu minerálních látek nutných pro správnou výživu skleletu ani potřebu podávání glukosaminglykanů.


Kolagen také ovlivňuje regeneraci a růst svalů. Zejména vytrvalostní zátěží vznikají ve svalech a v jejich kolagenních pouzdrech mikrotrhlinky, které vnímáme jako únavu a bolest po sportu. V kloubních chrupavkách se nachází tzv. kolagen II. typu, takže nejúčinnější jsou přípravky, které ho obsahují (viz preparát Atrotone). Kolagen II. typu je tvořen tenšími vlákny, která lze nalézt v mezibuněčné hmotě kloubních a elastických chrupavek a v jádru meziobratlové destičky.

 

Jeho význam roste hlavně u sportovců nebo těžce fyzicky pracujících, kde je kladen důraz na dobrou vstřebatelnost a vysokou kvalitu kolagenních bílkovin a kde je namáhání obzvláště vysoké. Pohybový aparát sportovců je nejvíce zatěžován. Podávané kolagenní bílkoviny nejčastěji slouží k zabránění vzniku problémů s pohybovým aparátem, případně k ulehčení a poúrazové léčbě.


Kolagenní protein pomáhá udržovat pokožku, kosti, svaly, chrupavky a šlachy v dobré kondici. Jak začneme ztrácet kolagen, který je přítomen v naší kůži, kůže se začne prohýbat a ztrácí tvar. Stručně řečeno, musíte brát potravinové doplňky, které fungují zevnitř, na místo krémů, které "pracují" na vnější straně.

 

Všechny výrobky, obsahující přírodní kolagen nebo složky ze kterých si tělo je schopno svůj lidský kolagen vyrobit, jsou jedinou cestou k zastavení příznaků stárnutí.

 

Elastin je protein podobný kolagenu, který je hlavním komponentem elastických vláken. Elastin tvoří hlavní součást pružných (elastických) vláken ve tkáních živočichů (vlákna šlach, průdušek, plic a cévních stěn). Obsahuje vysoký podíl glycinu, prolinu a alifatických aminokyselin (alanin, valin, leucin a isoleucin). Glycin je neesenciální aminokyselina, která podporuje zvýšení energetického výdeje při svalové činnosti. Tím snižuje a oddaluje nástup vyčerpání a urychluje regeneraci organizmu po jakékoli fyzické zátěži (viz preparáty s vysokým rozsahem a obsahem aminokyselin v dobře vstřebatelné formě jako jsou např. Diet Whey Protein nebo Protein Bar Passionfruit & Mango Flavour - proteinová tyčinka od firmy Lamberts (skutečně vynikající chuť!).

 

Glycin je velice důležitý pro přenos vzruchů pro mozkovou činnost (tzv. neurotransmiter) a tím i pro produkci růstového hormonu. Prolin je nezbytný pro tvorbu kolagenu, urychluje regeneraci chrupavek, vaziva a kostí. Samostatně se většinou nepoužívá, pouze jako přirozená stavební část kolagenu. Ve dvanáctníku je štěpen (hydrolysován) specifickým pankreatickým enzymem elastasou. Elastin je hlavní přísada v naší kůži, která pleť vypíná. Jak stárneme, naše tělo zastaví produkci elastinu, proto je pro pokožku stále těžší být napnutá. Elastin je látka, která je nejen v pokožce, ale také v tělesných orgánech zodpovědná za elasticitu, tedy pružnost. Během stárnutí organismu se snižuje tvorba těchto látek.

 

Kolagen a elastin pracují v součinnosti a dělají naši pleť pružnou a elastickou. Volné radikály, nestabilní molekuly vznikající v našem těle, hrají neslavnou roli při tvorbě takzvaného příčného síťování, odborně nazývaného crosslinkage. Je to chybné příčné propojování bílkovinných řetězců, k němuž může docházet ve vazivových tkáních, ale také i ve všech starších buněčných seskupeních. Jejich narušování orgánových funkcí vidíme nejlépe na ztrátě elasticity vazivové tkáně. Ta následně vede ke vzniku vrásek, nejdříve kolem očí a na čele. Správnou péčí o pleť (doplňky stravy, kosmetika, vhodné masáže) lze vzniku vrásek předejít, ale i vyhladit vrásky již vzniklé. Co je podnětem pro tvorbu nových kolagenních vláken, není dosud jednoznačně prokázáno. Snad jde o dráždění fibroblastů v kolagenních vláknech ohybem vláken, ke kterým fibroblasty přiléhají. Vznikající piezoelektrický jev by mohl mít na fibroblasty stimulující vliv. V této souvislosti se opět nabízí otázka vlivu mechanických faktorů (masáže,vacupresskosmetická masáž vacupressem) na obnovu vazivových tkání.


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu