Co byste měli vědět o užívání proteinů

Přidáno: 27.08.2016

Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje dostatečný příjem proteinů, nejméně 1,5 - 2,0 gramy proteinu na kg tělesné váhy na den, i když se pokoušíte zhubnout. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro 80 kg (i amatérského) sportovce je nutností za den přijmout zhruba 160 gramů čistých bílkovin (2x80). Pokud bychom toto množství převedli na konzumaci např. kuřecích prs, tak by to znamenalo zkonzumovat jich denně téměř 1 kilogram! Z tohoto důvodu je naprosto jasné, že bez proteinových koncentrátů se neobejdete.

Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje dostatečný příjem proteinů, nejméně 1,5 - 2,0 gramy proteinu na kg tělesné váhy na den, i když se pokoušíte zhubnout. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro 80 kg (i amatérského) sportovce je nutností za den přijmout zhruba 160 gramů čistých bílkovin (2x80). Pokud bychom toto množství převedli na konzumaci např. kuřecích prs, tak by to znamenalo zkonzumovat jich denně téměř 1 kilogram! Z tohoto důvodu je naprosto jasné, že bez proteinových koncentrátů se neobejdete.


Bílkoviny, tuky, cukry - tři základní složky potravy, tzv. makroživiny. Ale pouze jedna z nich je naprosto nepostradatelná a nenahraditelná a tou jsou bílkoviny. Proč? Protože právě bílkoviny svojí biochemickou strukturou jsou základním stavebním prvkem všech živých organismů a organismus si je nedokáže přetvořit z ostatních dvou makroživin. Bílkoviny prostě musí být dodány potravou! Pro sportovce je pak velmi důležité, že bílkoviny zabezpečují základní funkci svalu a tou je schopnost stahu prostřednictvím kontraktních bílkovin.

 

V každém případě je jisté, že potřeba bílkovin u sportovců a silových sportů je zdaleka nejvyšší a např. u kulturistů se uvádí 2,5 - 3 gramy bílkovin na 1 kg tělesné váhy. Myslíte si, že je možné toto množství uhradit konzumací přirozených byť plnohodnotných zdrojů bílkovin? Ani náhodou, je to vyloučeno! Jediným možným řešením je tedy použití doplňků stravy tzv. proteinových koncentrátů, tedy přípravků, které obsahují několika násobně vyšší množství vysoce kvalitních bílkovin než přirozené zdroje.

 

Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje dostatečný příjem proteinů, nejméně 1,5 - 2,0 gramy proteinu na kg tělesné váhy na den, i když se pokoušíte zhubnout. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro 80 kg (i amatérského) sportovce je nutností za den přijmout zhruba 160 gramů čistých bílkovin (2x80). Pokud bychom toto množství převedli na konzumaci např. kuřecích prs, tak by to znamenalo zkonzumovat jich denně téměř 1 kilogram! Sníst takovéto množství by bylo problémem i pro velkého jedlíka. Z tohoto důvodu je naprosto jasné, že bez proteinových koncentrátů se neobejdete, znamenají obrovské ulehčení pro organismus s ohledem na podstatně menší zátěž trávicího traktu a to jak z hlediska objemu, tak i díky pitné formě a lepší stravitelnosti.

 

Zařazení proteinových doplňků je naprostým základem úspěchu jakéhokoli sportovce. Obecně lze říci, že protein by měl být prvním suplementem, po kterém cvičenec sáhne (hned po doplňcích na doplnění mikroživin jako jsou stopové prvky, vitamíny, minerály, atd.) a který ho musí doprovázet všemi fázemi jeho tréninkové přípravy.

 

Pravidelně jezte 4-5 jídel v průběhu dne, zejména po zátěži (tréninku) musíte jíst bílkoviny! Bílkoviny je ideální jíst v průběhu celého dne a to minimálně ve 3 nevelkých denních dávkách.

 

Pitný režim - dle studií pokud chybí v těle jen 1% vody, klesá výkonnost sportovce o 20-40%. Jestliže má 100 kg člověk v těle zhruba 65-70% vody, při poklesu o 0,65 litru vody už dochází k poklesu výkonnosti o více než 20%! Během celého dne pijte dostatek vody, abyste byli dobře zavodněni.

 

Pokud po zátěži nedostanete do organismu potřebné makroživiny (hlavně bílkoviny) dojde k tomu, že si je tělo vezme ze svých vlastních zásob, a hlavně z již vybudovaných bílkovinných struktur, tedy svalů - katabolický efekt! Čili dojde k tomu, že tělo začne požírat samo sebe, svou vlastní svalovinu, kterou vy chcete chránit případně i budovat. Pokud nedodáte bílkoviny do 30 minut po zátěži, začne vám ubývat svalová hmota a začne se zvyšovat zásoba tuku!


Už víte proč se vám po 3 měsíční snaze cvičit a trénovat zhorší poměr svalové hmoty a tuku v těle?! Proč nehubnete i když cvičíte a snažíte se? Protože jste si nesestavili dobrou kombinaci doplňků stravy, kterou doplníte spotřebované bílkoviny a mikroživiny, nutné pro kvalitní regeneraci těla!

 

Minimální kombinace pro pokrytí základních potřeb každého z nás je: bílkoviny + multivitamin s mikroživinami (hořčík, vápník, železo, měď, stopové prvky jako selen, molybden, jód, chrom atd.). To vše u sportovní (nebo i jiné) zátěže musí být kombinováno s antioxidačními látkami, které brzdí zrychlené stárnutí a opotřebení buněk u zatěžovaného organismu spolu s omega 3 mastnými kyselinami (nejméně 3 gramy denně - nejlepší a v současné době i nejlevnější preparát je Cod Liver Oil) a některými dalšími životně důležitými látkami.

 

Jednou z vynikajících a komplexních kombinací doplňků stravy určenou ke snížení nadváhy a tuků v organismu je spojení preparátů Lamberts ® Diet Whey Protein s Vitazyme® Energy (možno přidat i Atrotone). V obou případech se jedná o tekuté preparáty, které mají vynikající biovyužitelnost organismem a kterými doplníte mikroživiny, stopové prvky a vitamíny důležité pro metabolismus energie v těle a jeho regeneraci (B12, B6, kyselina listová), ať už těsně po tréninku nebo i v průběhu dne. Zkuste si vylít 1 sáček preparátu Vitazyme® Energy do shakeru s Diet Whey Protein. Dodáte tak tělu větší část toho, o čem jsem psal výše.

 

Možná by bylo pohodlnější, zejména pokud jste v práci, použít proteinovou tyčinku, kterou si můžete vzít, když končíte nebo v průběhu pracovní činnosti aniž byste museli někde něco rozmíchávat. Velmi vhodná je pak jako náhrada jídla na cestování. Protein Bar Passionfruit & Mango Flavour doplněk stravy - proteinová tyčinka s obsahem 18 g vysoce kvalitní syrovátkové bílkoviny s vynikající chutí, potažená bílou čokoládovou polevou.

 

Bílkoviny přispívají k růstu a udržení svalové hmoty. Bílkoviny přispívají k udržení normálního stavu kostí. Proto je důležité zajistit jejich dostatečné množství v denním přísunu potravy. Tato tyčinka představuje pohodlný a chutný způsob jak posílit příjem vysoce kvalitních bílkovin. Proteinový izolát mléčné bílkoviny poskytuje perfektní zdroj těch nejkvalitnějších aminokyselin. Můžete jej konzumovat po fyzické námaze nebo kdykoliv v průběhu dne. Lze jej užívat dlouhodobě jako podpůrný prostředek k ochranným procesům pojivové tkáně tvořící pohybový aparát.

 

Pokud chcete snížit energetický příjem a hubnout, použijte 1 proteinovou tyčinku večer na místo večeře!  Proteinová tyčinka je především účinná jako proteinové jídlo před spaním, ale může být také použita na etapy po celý den, když není možné zajistit, abyste pravidelně jedli každé 2-3 hodiny. To je nezbytné pro regeneraci svalů a jejich růst, zvýšení energie a zlepšení (nejen) sportovní výkonnosti. Doporučuji tuto kombinaci použít na úvod jakéhokoli hubnoucího programu.

 

Než se za každou cenu snažit křečovitě dodržovat stravu do posledního prvku, je mnohem jednodušší (a levnější) si koupit doplněk stravy s kvalitním zdrojem bílkovin s dobrou stravitelností a multivitamin se stopovými prvky v nějakém širším rozsahu (ne množství, ale rozsah mikroživin).

 

Tuto kombinaci užívat pravidelně a tím srovnávat ten deficit, který 90% lidí má díky nevhodné stravě. To vše lze podniknout i bez hromady peněz s relativně nízkými náklady. Jen si nechte poradit.


Za 10 týdnů v kombinaci:

- Změna jídelníčku dle zásad zdravé výživy.
- Vacupress na rozběhnutí detoxikace organismu + 2x do týdne nějaké cvičení.
- Doplňky stravy

 

si budete muset koupit nové oblečení, protože to staré na vás bude viset jak na strašákovi.

 

I u žen, které nechtějí žádný výrazný nárůst svalové hmoty, ale spíše jim jde jen o vytvarování postavy, je nezbytné aby používali bílkovinný doplněk stravy. V tomto případě musíte používat speciální bílkoviny s výrazným antikatabolickým efektem a minimálním nárůstem svalové hmoty (minimální anabolický efekt)!

 

Pokud to nedodržíte, vystavujete se negativnímu dopadu na váš organismus, který se nazývá skrytá obezita (velmi časté např. u modelek), kdy žena i když na první pohled je štíhlá a vypadá dobře, ale po měření tělesné konstituce (kolik má svalů, kolik tuků atd.), zjistíte, že % tukové tkáně je nadprůměrně vysoké a tato žena (zpravidla to bývá žena) je v kategorii obezity! Ne zřídka tyto stavy končí poruchami příjmu potravy jako mentální anorexie apod.

 

Večer nebo před spaním samozřejmě neberte žádný alkohol! V tuto dobu už nemáte moc možností tak velkou dávku „prázdných kalorií“ někde spálit a alkohol se vždycky rovnou uloží do tukových zásob (alkoholové cukry jsou přeměněny na tukovo-vodnatou usazeninu, zejména v podkoží).


Při používání proteinových koncentrátů musíme věnovat pozornost několika základním aspektům.

 

Pokud provozujete sport přímo závislý na vyšším příjmu bílkovin (téměř všechny, snad vyjma šachů), pak asi nebude možné a asi ani vhodné veškeré potřebné bílkoviny čerpat pouze z potravin! Je třeba si uvědomit, že při vysoké konzumaci masa, vajec a sýrů dochází k nadměrnému zanášení organismu tuky, cholesterolem, rezidui po lécích, hormony, atd., atd. Proto je nutné zvolit kombinaci přirozené zdravé stravy a proteinových koncentrátů.

 

Musíme pochopitelně počítat i s obsahem bílkovin v přirozených zdrojích a tuto hodnotu doplnit pomocí proteinových koncentrátů na vámi požadovanou. Příklad: pokud 80 kg sportovec (bojové sporty, kulturistika, cyklistika, veslování, hokej, fotbal, apod.) přijme v přirozené stravě 100 gramů bílkovin (včetně rostlinných), tak do optimálního množství mu zbývá dalších 60 gramů - a toto množství si musí zabezpečit proteinovými koncentráty. Ovšem pozor! Musíme počítat s koncentrací bílkoviny v přípravku a ne množství použitého prášku. Jestliže tedy máte 60% protein, tak 100 gramů přípravku vám dodá 60 gramů bílkovin!

 

Velikost jednorázové dávky je do značné míry individuální a je především závislá na schopnosti trávicího traktu přijaté bílkoviny zpracovat (strávit a vstřebat) a na kvalitě provedení a zpracování samotného přípravku. Schopnost organismu vstřebat a strávit přijaté bílkoviny je dána enzymatickou kapacitou, tedy množstvím a aktivitou trávicích enzymů. Protože víme, že bílkoviny jsou na trávení nejnáročnější, musí se mnohdy ještě k proteinu přidávat speciální preparáty napomáhající dobrému roztrávení přijatých bílkovin (enzymy, zejména kombinace více druhů a jejich větší množství např. preparát Digeston).

 

40 gramů čisté bílkoviny jednorázově představuje pro většinu sportovců (tedy i kulturistů) maximum schopností trávicího traktu (z toho důvodu musí být mnohdy přidávány ty enzymy). A co se stane, když svoji individuální hranici překročíte? Kromě nepříjemných pocitů nadýmání či průjmu, protože nestrávená bílkovina v tlustém střevě doslova „hnije“, tak při opravdu chronickém předávkovávání působí na střevní stěnu karcinogenně. Raději tedy zvolte menší dávky a častěji! Nedoporučuji jíst červené maso více než 1 - 2x týdně.

 

Zde je nutno přihlédnout i k typu požité bílkoviny. Ty tzv. rychlé se velmi rychle vstřebávají a tím způsobují prudký vzestup aminokyselin v krvi a představují téměř okamžitou dodávku potřebných aminokyselin do svalové buňky (syrovátková bílkovina).

 

Při užívání bílkovinných koncentrátů je nezbytně nutné dodržet minimální 2 hodinovou pauzu od posledního klasického jídla! Pokud máte oběd ve 12 hodin, nedoporučuji bílkovinný koncentrát dříve jak ve 14 hodin!

 

Protein připravujte raději s vodou, protože mnohdy doporučené mléko mění jeho nutriční složení (ve smyslu zvýšení obsahu sacharidů a tuků) a zhoršuje stravitelnost. Konzumace proteinu krátce před tréninkem je nesmysl a je to zcela nevhodné! Obecně doporučuji minimálně 1 hodinu před tréninkem nic nejíst. Doporučuji si vzít protein co nejdříve po tréninku, nejdéle do 30-ti minut!


Přejít na: Doplňky stravy → Diet Whey Protein


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu