Blog / Články
Doporučujeme
  
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Ploužíte se unaveně dnem, trápí vás křeče, jste nervózní a je vám do pláče? Možná máte nedostatek hořčíku (magnézia).

Přidáno: 27.08.2016

Hořčík patří mezi stopové prvky a lidský organismus ho velmi potřebuje. Je to jeden z univerzálních minerálů lidského těla. Když tento stříbrolesklý měkký kov v těle chybí, níže popsané obtíže na sebe nenechají dlouho čekat a ani dostatek ostatních minerálů tyto nepříjemné stavy neodstraní. Tak třeba vápník nedá bez hořčíku ani ránu...

Hořčík patří mezi stopové prvky a lidský organismus ho velmi potřebuje. Je to jeden z univerzálních minerálů lidského těla. Když tento stříbrolesklý měkký kov v těle chybí, níže popsané obtíže na sebe nenechají dlouho čekat a ani dostatek ostatních minerálů tyto nepříjemné stavy neodstraní. Tak třeba vápník nedá bez hořčíku ani ránu...


Přípravek MagCitra® doplněk stravy v tabletách obsahuje citronan hořečnatý (sůl kyseliny citronové, 100 mg této soli poskytuje asi 16 mg hořčíku), který je jedním z nejvíce vstřebatelných forem hořčíku. 2 tablety tohoto preparátu poskytují 300 mg elementárního hořčíku (to je množství iontů, které se vstřebá do organismu), tedy zhruba 80 % DDD - Doporučená denní dávka.

 

Patří do skupiny magnesiových přípravků, které doplňují sníženou hladinu hořčíku v organismu. Hořčík je totiž v současné době nejčastějším deficitním iontem. Léčba hořčíkem je nejen zcela bezpečná, neškodná, bez závažnějších vedlejších příznaků, ale hlavně zlepšuje i naši životní pohodu. Způsob léčby je ideální v tom, že dodáváme látku tělu vlastní, jíž je nedostatek. Perorálně nelze hořčík předávkovat, nadměrné požití některých hořečnatých solí vede jen k průjmu nikoliv k otravě hořčíkem a ani nedochází k výraznější hypermagnezémii. V tomto směru je perorální aplikace zcela bezpečná.

 

Mám málo nebo hodně hořčíku?

 

Nedostatek hořčíku může způsobit nervově svalovou předrážděnost, svalový třes, poruchy vidění, nervozitu, úzkost až hysterii. Zrychluje se činnost srdce, snáze vznikají žaludeční vředy, zvýší se hladina tuků v krvi. Také se zvyšuje krevní tlak, poškozuje se cévní stěna. Pokud jste těhotná, nedostatek hořčíku může způsobit vrozené vady očekávaného potomka.

 

Stává se vašemu dítěti, že se v noci pomočuje? Pokud ano, mohl by to být signál, že mu chybí hořčík. Postarejte se o to, aby jeho organismus co nejdřív dostal to, o co žádá, neboť poškození ledvin a zásobení těla minerály, může vést k výskytu ledvinových kamenů.

 

Kromě toho, že hořčík udržuje zdravé naše tělo, dovede pomoci i naší duši. Pokud míváte často pocit podrážděnosti, přepracovanosti, únavy a celkové přetaženosti, tak to vám organismus pravděpodobně dává najevo, že potřebuje hořčík.

 

Dodatečnou suplementaci hořčíku mimo běžnou stravu lze doporučit zejména v případech, jako jsou poruchy svalové a srdeční činnosti vyvolané nedostatkem hořčíku, jako jsou křeče ve svalech, bolesti svalů, tetanie (svalové záškuby). Používá se k doplňkové léčbě chorob oběhového systému (snižuje tvorbu ateromů v tepnách) a srdce (vysoký krevní tlak, stavy po infarktu myokardu nebo angina pectoris – nejvyšší koncentraci hořčíku vykazují buňky srdečního svalu), zodpovídá za produkci a transport energie (hořčík je nutný pro uvolňování energie z ATP ve svalech), ovlivňuje syntézu proteinů. Dále je velmi často užíván, dojde-li k nedostatku hořčíku následkem jednostranné výživy nebo při užívání různých léků, které k nedostatku hořčíku v organismu vedou (antikoncepce, močopudné nebo projímavé), alkoholismus nebo nedostatečné kompenzace nadměrné spotřeby hořčíku, které vznikají v období kojení nebo ve stresových situacích (kdo dnes nemá stres). Při akutním stresu spotřeba hořčíku rapidně roste, může to být až několika násobek běžné denní dávky,

 

Přípravek se užívá rovněž při některých poruchách srdečního rytmu, zejména způsobených předávkováním digitalisových glykosidů a při arteriosklerose. Rovněž k ochranné terapii proti srdečnímu infarktu a nekrózám myokardu. Používá se k prevenci vzniku nedostatku hořčíku, který může provázet řadu onemocnění jako cukrovku (hořčík se podílí na normalizaci hladiny krevního cukru), virové záněty jater (hepatitidy), poruchy jaterních funkcí při alkoholismu (představte si, že stačí požít pouhé čtyři polévkové lžíce alkoholu a spotřeba magnesia se rázem zvýší celkově až pětkrát!), poruchy jaterních funkcí, provázející některá jiná onemocnění. Vhodný je i k prevenci premenstruálních tenzí, k tlumení migrenózních stavů a jako součást léčby chronických zánětlivých střevních onemocnění. Ovlivňuje na 400 enzymatických procesů a mimo jiné ovlivňuje metabolismus tuků.

 

Hořčík upravuje hladinu krevních tuků a cholesterolu. Aktivuje vitamín D, který je kritický pro tvorbu kostí. Dostatek hořčíku zmenšuje přibližně 20x možnost vzniku rakovinového nádoru. Již vzniklou rakovinu sice neléčí, prokazatelně však zpomaluje růst rakovinných nádorů. Hořčík je nezbytný ke správnému ukládání vápníku ve tkáních. Klidně bych jej doporučil u potíží, jako jsou artrózy, osteoporózy, osteofyty (výrůstky) na páteři. Hořčík podávaný alespoň v denních doporučených dávkách (DDD) dokáže vápník v těle přemisťovat z míst, kde přebývá, do míst kde se nedostává. Díky tomuto jej lze doporučit i u ledvinových (pouze oxalátové - šťavelany) kamenů. Hořčík ve zvýšené dávce dokáže oxalátové kameny rozpustit.

 

Přípravek není vhodné užívat u svalových ochablostí a dále u onemocnění myasthenia gravis (nervosvalové onemocnění projevující se jako svalová slabost). Užívání přípravku není vhodné současně s barbituráty, léky, které tlumí centrální nervovou činnost nebo s léky pro spaní. Přípravky obsahující digoxin, dexamethason, nitrofurantoin, paracetamol, salicylany, fosfor, vápník a železo, snižují schopnost vstřebávání hořčíku ve střevě. Hořčík zpomaluje vstřebávání tetracyklinů. Při současné léčbě uvedenými léky je proto nutno podávat přípravek s hořčíkem nejméně ve tříhodinovém odstupu.

 

Co se týká obsahu hořčíku v potravinách, vyskytuje se nejvíce v krevetách, garnátech, ovesných vločkách, naklíčené pšenici, otrubách, čokoládě, fazolích, hrachu, ořechách a mandlích. Obsah je však závislý na množství hořčíku v půdě. To je pak základním předpokladem přiměřeného zásobování hořčíku v rostlinných produktech a jeho nedostatek se pak promítá i do rostlinné a živočišné stravy, případně i do pitných vod. Proto jen dietou není možné s jistotou léčit deficit hořčíku v organismu!

 

Nejvýznamnější příčinou nedostatku hořčíku je ale vysoký podíl rafinovaných potravin (cukru, tuků, bílé mouky) a bílkovin (masa a mléčných výrobků). Živočišné potraviny mají hořčíku málo a mléčné produkty pro svůj vysoký obsah vápníku zvyšují vylučování hořčíku z těla.

 

K suplementaci organismu hořčíkem se používá celá řada solí. Nejlevnější je magnézium laktát (mléčnan – 100 mg obsahuje asi 10 mg vstřebatelného hořčíku). Preparát, aplikovaný na lačno bohužel často vyvolává nenadálý průjem, což mnohdy není nevýhodou (např. u migrény, která bývá často spojena se zácpou), ale v běžném životě je to dosti nepříjemná komplikace. Jednorázový průjem se dostavuje asi do 2 hodin po požití a je tedy nutno časově s tím počítat, protože nutkání může být velmi naléhavé. Je to vyvoláno tím, že hořčík v nevhodné formě, který se nestihne rychle a dobře vstřebat do organismu, ve střevě vyvolává zrychlenou peristaltiku. Z dalších u nás povolených solí se nejvíce používá magnézium karbonát (uhličitan), askorbát, hydroxid (oxid se v přítomnosti vzdušné vlhkosti přemění na hydroxid), orotát (poskytuje ve 100 mg asi 6,5 mg vstřebatelného hořčíku). Posledně jmenovaný má mít příznivý vliv na nervovou soustavu. Přípravky s orotátem, ať už léky či doplňky, jsou vždy poměrně dražší až velmi drahé (u nás na lékařský předpis s doplatkem zhruba 90 korun jen na 2 dny užívání!).

 

Je třeba se ještě zmínit o často používaném Mg aspartátu a glutamátu. Jde o spojení hořčíku s iritačními aminokyselinami, které nemají příliš příznivý vliv na centrální nervový systém (CNS) při jeho patologických ischemických (nedokrvenost tkání) stavech. Proto v těchto indikacích je užití těchto solí velmi problematické.

 

Magnézium stearát jako protispékavá a pojivová látka slouží k tvorbě tablet a je vždy přítomný v tabletách, jde však o nerozpustnou a nevstřebatelnou sůl. Anorganické soli Mg jako chlorid hořečnatý (uměle vyráběná látka sloužící jako zpevňovač a zvýrazňovač chuti), síran, fosfát se rovněž používají, některé z nich (síran hořečnatý) mají však výrazný laxativní (projímavý – používá se jako projímadlo) účinek. Jsou také používány v šumivých tabletách s hořčíkem. Je nutné upozornit, že takovéto preparáty obsahují nerozpustný hydroxid hořečnatý, který se teprve ve vodě spojuje s přítomnou kyselinou citronovou a reaguje s ní za vzniku malého množství magnezium citrátu.

 

Existují látky, které usnadňují přechod hořčíku do nitra buňky, nazývají se fixatéři Mg (magnesofixateurs). Jsou to velmi malé dávky vitaminu D a vitamin B6, bohužel, posledně jmenovaná látka vede u mnoha lidí k nárůstu tělesné hmotnosti, takže bych raději doporučil kombinovat s preparátem Cod Liver Oil, který obsahuje vitamín D3 v dostatečné dávce a navíc doplníte esenciální mastné kyseliny EPA a DHA.

 

Zásadní otázkou je doba léčby. Léčba musí být vždy dlouhodobá, několikaměsíční. Jestli chcete vyzkoušet léčbu hořčíkem 1 balením na 20-30 dní, tak ji vůbec nezahajujte. Denní spotřeba čistého (elementárního) hořčíku se pohybuje minimálně kolem 375 mg! V exponovaných životních periodách (puberta, gravidita, laktace, stres, staří lidé) je potřeba čistého (elementárního) hořčíku vyšší, a to 500–700 mg.

 

Důležitým bodem při čtení štítku jakéhokoli doplňku stravy, který obsahuje hořčík, je údaj o celkovém počtu mg elementárního hořčíku. Je tedy nezbytně nutné rozlišovat množství hořčíkových solí (nebo jiných komplexů) oproti množství mg elementárního hořčíku nebo čistého hořčíku, který se může vstřebat do organismu!

 

Myslím, že vzhledem k výše uvedeným informacím už není o čem přemýšlet ani proč váhat, jen sáhnout po správném potravinovém doplňku. Já doporučuji MagCitra® doplněk stravy od firmy HealthAid.

 

Text je převzat z knihy „Katalog praktických zkušeností léčitele Zdeňka Říhy s doplňky stravy“.
Informace ohledně použitých základních surovin výrobků mají pouze vzdělávací charakter, nepoukazují na účinky související s produkty.

Přejít na: Doplňky stravy → MagCitra®


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu