Blog / Články
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Jak stárneme, máme tendenci produkovat méně kyseliny HCL a tak její přidání spolu se stravou může být velmi užitečné

Přidáno: 28.08.2016

Žaludek přirozeně produkuje kyselinu chlorovodíkovou jako trávicí kyselinu pro zefektivnění činnosti trávicích enzymů a za účelem zabití patogenní bakterií, které jsou přítomny v potravinách. Kromě toho několik minerálů jako je železo, vápník a zinek spoléhají na přítomnost a působení této kyseliny ve stravě, aby pomohla zvýšit jejich využití v těle. Rovněž pomáhá získávat vitamín B12 ze stravy.

Žaludek přirozeně produkuje kyselinu chlorovodíkovou jako trávicí kyselinu pro zefektivnění činnosti trávicích enzymů a za účelem zabití patogenní bakterií, které jsou přítomny v potravinách. Kromě toho několik minerálů jako je železo, vápník a zinek spoléhají na přítomnost a působení této kyseliny ve stravě, aby pomohla zvýšit jejich využití v těle. Rovněž pomáhá získávat vitamín B12 ze stravy.

 

Biochemické trávení v žaludku

 

Žaludeční šťáva obsahuje pepsinogen, kyselinu chlorovodíkovou (HCL), žaludeční lipázu, musin (hlen, který pokrývá žaludeční stěny a brání tím jejich sliznici před účinky pepsinu a HCL) a některé soli. Žaludeční šťávu vylučují četné trubicové žlázy ve stěně žaludku v množství 1 – 2 litry denně. Žaludeční šťáva je bezbarvá, čirá, silně kyselá tekutina (pH 1 – 2) s příznačným pachem.

 

Kyselina chlorovodíková se tvoří v krycích buňkách vlastních žaludečních žlázek z chloridu sodného, který jim poskytuje krev. Část HCL se váže na mucin a požité bílkoviny, část zůstává volná. Spolu s kyselinami potravy jako je např. kyselina octová, mléčná, citronová apod., vytváří HCL celkovou kyselost žaludečního obsahu. V žaludeční šťávě je koncentrace HCL asi 0,5%. Volná HCL je pro trávení v žaludku nezbytně nutná!

 

Má čtverý význam:

  1. Umožňuje působení pepsinu a tím pomáhá trávení bílkovin
  2. Způsobuje bobtnání vazivových složek masa, čímž způsobí jeho rozpad na vlákna a maso se tak stane stravitelnější, bílkoviny masa sráží (denaturuje).
  3. Mění nerozpustné soli na rozpustné chloridy, redukuje trojmocné železo na dvojmocné a tím podporuje jeho využití. Kromě toho několik minerálů jako je vápník, ale i zinek spoléhají na přítomnost a působení této kyseliny ve stravě, aby pomohla zvýšit jejich využití v těle. Rovněž pomáhá získávat vitamín B12 ze stravy.
  4. Usmrcuje některé choroboplodné bakterie, kvasinky a plísně přijaté potravou, čímž brání jejich pronikání do tenkého střeva.

 

Nicméně, jak stárneme, máme tendenci produkovat méně HCL, této důležité trávicí kyseliny a tak její přidání spolu se stravou může být velmi užitečné. Rovněž některé další faktory mohou narušit tvorbu žaludečních kyselin jako např. stres nebo trauma, horečka, candidóza, kořeněná jídla, některé léky, příliš horká nebo studená jídla, ale i běžné infekce anebo obyčejné nachlazení.

 

Pokud je tvorba HCl omezena - zpravidla špatnou stravou či nezdravým životním stylem s dlouhodobým stresem - tak pak dochází k bujení anaerobních organismů jako kvasinek, plísní a dalších patogenních bakterií, čímž si podpoříte kvasné a hnilobné procesy ve svém organismu.

 

Trávicí enzym pepsin se tvoří v hlavních buňkách žaludečních žlázek v podobě neúčinného pepsinogenu, který se teprve až vlivem HCL mění na účinný pepsin. Aktivita pepsinu je nejvyšší v silně kyselém prostředí (pH 1,5 – 3,5) – proto je v žaludku přítomna kyselina chlorovodíková. Pepsin rozkládá bílkoviny na jednodušší sloučeniny rozpustné ve vodě (albumózy a peptony). Pepsin také sráží mléko a přeměňuje tak rozpustný kasein na tzv. tvaroh a umožňuje tak trávení mléka. Pepsin je nutný rovněž pro trávení těstovin a pečiva, jejichž škrob je obalen bílkovinou zvanou lepek. U dětí, zvláště u kojenců je důležitý obdobný enzym chymozin.

 

Preparát Betain HCL bude pro vás výhodný v případě, že vaše strava obsahuje zejména maso a jeho všelijakou úpravu. Mnohdy ke mně chodí lidé, kteří mají maso 3x i vícekrát denně. A to nemluvím o téměř denním požívání uzenin apod.! A pokud se i přesto budete dál cpát přemírou zejména masitých jídel, dojde k poruše trávení (viz článek "Toužíte po přípravku, který přináší dobrou funkci střev, regeneraci všech sliznic, zlepšení trávení a vitalizaci organismu?").

 

Náprava se neobejde bez zklidnění systémového stresu a současně i významné pomoci organismu dodáním a pozvolným nabuzením opětovné úplné tvorby HCl v organismu.

 

Nutriční informace:

DDD*  1 tableta obsahuje:

 

Název

1 tableta

% DDD*

Betain HCL (hydrochlorid)

324 mg

±

Pepsin

5 mg

±

*   DDD - denní doporučená dávka dle vyhlášky ČR č. 225/2008 Sb.

±  DDD - denní doporučená dávka není stanovena.

 

Pokyny k dávkování a použití:

1 tableta na začátku každého hlavního jídla, až 3x denně. Tablety polykejte celé.

 

Upozornění:

Neužívejte, pokud máte žaludeční vředy.

 

Text je převzat z knihy „Katalog praktických zkušeností léčitele Zdeňka Říhy s doplňky stravy“.

Informace ohledně použitých základních surovin výrobků mají pouze vzdělávací charakter, nepoukazují na účinky související s produkty.

 

Přejít na: Doplňky stravy → Betain HCL


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu