Blog / Články
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Hormony jsou životně důležité stavební kameny našeho života

Přidáno: 01.10.2017

Hormony jsou životně důležité stavební kameny našeho života, nejdůležitější substance, které zajišťují bezvadné fungování našeho organismu. Nedostatek hormonů, nesprávné dávkování (příliš mnoho nebo málo) ba dokonce i nesprávné zpracování může způsobit značné škody.

Hormony jsou životně důležité stavební kameny našeho života, nejdůležitější substance, které zajišťují bezvadné fungování našeho organismu. Nedostatek hormonů, nesprávné dávkování (příliš mnoho nebo málo) ba dokonce i nesprávné zpracování může způsobit značné škody.

 

Snad každý ví, že hormony souvisejí s rozdílem mezi mužem a ženou. Ale určují také, zda je někdo velký nebo malý, veselý nebo depresivní, nervózní nebo vyrovnaný, zda dospívá dříve či později. Hormony nám signalizují, jestli jsme sytí, nebo nás bolí hlava, že dostanete menstruaci nebo se blížíte menopauze, zda jste netrpělivá, rozrušená nebo agresivní. Rozhodují, zda vás láska zasáhne jako blesk, vaše city se rozjedou jako na horské dráze nebo zda vás dotyčný muž nechá zcela chladnou.


Chrání ženy řadu let před infarktem a určují, zda muž bude mít husté vousy, mnoho vlasů nebo pleš a dospívající mladík či dívka uhry. Stabilizují vaše kosti, regulují vaši tělesnou teplotu, prokrvují pokožku, chrání před určitými druhy rakoviny, starají se o to, abyste mohla mít děti nebo tomu brání. Hormony, maličké chemické depeše, obíhají v našem těle a určují náš život od začátku až do konce. Samozřejmě toho vyvolávají a ovlivňují ještě mnohem více. Zkrátka a dobře jsou to látky, které umožňují organismu harmonické fungování, nebo při selhání mohou tuto harmonii narušit.


Hormony putují krví celým organismem a vyřizují zprávy buňkám. Dokonce i to, zda buňka odumře či nikoli. Např. hormon gestagen může zabránit tomu, aby se z určitých buněk nestaly zhoubné buňky, nebo se nevrhly do náručí smrti. Slovo hormon pochází z řeckého „hormao„ povzbuzuji nebo poháním. To popisuje jejich hlavní úkol: hormony povzbuzují buňky, aby plnily určité úkoly. Naopak nejrůznější orgány a tělesné funkce rychle vykolejí, když příslušné hormony správně nepředají rozkazy pro jejich funkce v důsledku nedostatku, nerovnováhy nebo nesprávné regulace. Představme si třeba pacienta s cukrovkou, jehož slinivka břišní již není schopna produkovat životně důležitý hormon inzulin. Metabolismus přestane správně fungovat.


Ještě před několika desítkami let znali vědci pouze 20 různých hormonů, přitom jak se domnívají dnešní vědci, jich člověk pro svou existenci potřebuje přinejmenším 200 a pravděpodobně ještě víc. Teď už je jisté, že o funkcích a vzájemných účincích těchto látek není dosud známo zdaleka všechno. Teprve před nedávnem bylo např. zjištěno, že pohlavní hormony ovlivňují výkony mozku a paměti. Nikdo však ještě přesně neví nakolik. Naše pohlavní hormony zase ovlivňují růst plodu již v matčině těle, pohlaví a pohlavní vývoj, později pak pohlavní funkce a rozmnožovací schopnost, naši stavbu kostí a metabolismus tuků, ba dokonce i psychiku.


V malém množství dokážou hormony velké věci. Tak např. štítná žláza člověka vyloučí v průběhu celého života do krve jen 2 gramy hormonu. Tisícina gramu inzulinu ze slinivky břišní postačí k tomu, aby udržela v rovnováze obsah cukru v krvi 200 lidí. A na vrcholu plodnosti v „nejlepších letech" vyprodukují varlata jednoho muže deset miliardtin gramu testosteronu.


Klimakterium u žen podobně jako v pubertě nebo v těhotenství působí asi dvěma třetinám žen více či méně závažné problémy. Přitom právě tyto hormonální obtíže lze relativně snadno odstranit. Podávání přírodních (na rozdíl od antikoncepčních pilulek) fytohormonů zde skutečně působí jako jakýsi „pramen mládí". Zajišťují zdraví, mohou prodloužit život, odvrátit nemoci, obnovit vnitřní i vnější zdravotní stav nebo ho dokonce zlepšit a v neposlední řadě – pozitivně zlepšují vzhled.


Proč vaječníky stárnou dříve než varlata u mužů, to ještě není přesně vysvětleno. Existuje však domněnka, že fáze činnosti vaječníků a životnost folikulů s vajíčky je určena geneticky, tzn. dědičně. Tak příroda zabraňuje tomu, aby otěhotněly starší ženy.


Je známo, že ženské pohlavní hormony ovlivňují i regulaci četných metabolických procesů, krevní oběh, stavbu kostí, tvorbu sliznic a pokožky a přenos vzruchů v nervovém systému a (to je známo teprve v poslední době) výkony mozku a paměti. Navíc chrání před určitými nemocemi jako infarktem, úbytkem kostní hmoty a i před Alzheimerovou chorobou.


K harmonizaci ženských reprodukčních a hormonálních funkcí použijte kombinovanou formuli Menovital® doplněk stravy – je originální přípravek, který kombinuje vyváženou řadu vitamínů, jako je vitamin B6 - přispívá k regulaci hormonální aktivity, minerálů jako je zinek - přispívá k udržení normálního stavu kostí a bylin jako je např. šalvěj - pro mírnění návalů horka, nadměrného pocení. Jsou zde obsaženy i sójové isoflavony, které přispívají k ženské hormonální rovnováze během klimakteria a přispívají k udržení normální pevnosti kostí u žen po menopauze.


Jedním z nejnáročnějších fází života žen je menopauza; hladiny ženských hormonů, estrogen a progesteron začnou během této doby klesat. To může způsobit nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, noční pocení, podrážděnost, výkyvy nálady a deprese.


Obsahové složky trochu podrobněji:


Angelika čínská - tato rostlina bývá někdy pro svůj vynikající účinek označována jako ženský žen-šen. Používá se jako přírodní nehormonální prostředek a tento vysoce kvalitní standardizovaný extrakt se využívá při nepravidelné, nedostatečné nebo naopak příliš silné menstruaci. V době menopauzy, kdy dochází v těle ženy k výrazným hormonálním změnám, napomáhá k výraznému zmírnění až odstranění klimakterických potíží. Ty jsou často doprovázeny psychickými problémy, jako je podrážděnost, deprese, poruchy koncentrace a vegetativními problémy spojenými s pocením, návaly horka, poruchami spánku, závratěmi apod.


Z dalších vlastností Angeliky čínské je významná schopnost regulovat poševní kvasinkové infekce a posilovat imunitní systém (stimuluje tvorbu a aktivitu bílých krvinek a zvyšuje tvorbu gama-interferonu). Zlepšuje periferní krevní oběh, snižuje krevní tlak, potlačuje bolest hlavy, migrénu, nespavost, zlepšuje krevní obraz (hlavně při anémii), pomáhá snížit nadváhu, má příznivý vliv na velikost a pevnost poprsí (nejčastěji v kombinaci s Červeným jetelem, Dioscorea villosa, případně i s Pískavice řecké seno), kosmetické účinky.


Šalvěj lékařská - dle zkušeností terapeutů přírodní medicíny má šalvěj mírné fytoestrogenní účinky a podporuje vyváženou činnost hypothalamu. Hypothalamus je malá žláza v mozku, která působí jako řídící centrum pro regulaci teploty těla. V průběhu menopauzy a nerovnováhy hormonálního systému pak mohou nastat potíže s tímto kontrolním mechanismem.


Hypotalamus, oblast v dolní části mezimozku, odkud jsou koordinovány nervové a endokrinní funkce, řídí funkci hypofýzy - podvěsek mozkový (součást tzv. hypotalamo-hypofyzárního systému) a tím ovládá sekreci většiny hormonů v těle. Stálost vnitřního prostředí (homeostázu) reguluje hypotalamus řízením produkce hormonů, řízením autonomního nervového systému, řídí úroveň metabolismu, produkci a výdej tepla, krevní oběh a tlak, dýchání, hladinu glukosy v krvi, iontové složení tělních tekutin, pocení, močení, vyměšování apod.


Kolísající hladiny hormonů vedou k pocitům horka, napětí, návalům, slabostem. Mnohdy se objevuje kolísání krevního tlaku provázené bolestmi hlavy nebo pocity malátnosti a únavy. Protože i mozkové funkce jsou ovlivněny hladinami hormonů, může u ženy v přechodu docházet ke stavům podrážděnosti, nespavosti, nervozity, neklidu, ke změnám nálady.


Estrogenoidní (ženským pohlavním hormonům estrogenům podobné) látky snižují sekreci luteinizačního hormonu, který je vylučován z předního laloku podvěsku mozkového. Je známo, že vyšší hladiny luteinizačního hormonu vyvolávají návaly horka. Sérové hladiny ostatních hormonů, jako FSH (folikostimulační hormon) a prolaktin, nebývají ovlivněny.


Šalvěj lékařská se užívá ke zmírnění lehkých až středně těžkých neurovegetativních potíží provázejících období klimakteria (přechodu) jako návaly horka, pocení, nervozita, podrážděnost, poruchy spánku, poruchy soustředění (viz preparát Sage 2500 mg).


Šalvěj lékařská obsahuje cineol, kafr, borneol a další terpenické sloučeniny, vitamin B, minerální a hormonálně účinné látky. Mimo silice šalvěj obsahuje 4 % tříslovin, saponiny, flavonoidy, rozmarýnovou kyselinu, látky podobné ženskému hormonu estrogenu a diterpenické hořčiny, z nichž carnosol snižuje riziko cévní mozkové příhody, infarktu a arteriosklerózy. Vědecké vysvětlení je takové, že karnosol a karnosolové kyseliny jsou inhibitory (zastavují) peroxidace lipidů v lipozomálním systému.


V přírodním léčitelství má využití jako tzv. antihydrotikum (přípravek, který omezuje pocení), zejména jako pomoc lidem, trpícím nadměrným pocením. V takových případech pomůže pravidelně užívat, po dobu několika měsíců (přípravek Sage 2500mg má samozřejmě odstraněn nežádoucí thujon!). Potivost se výrazně sníží, pokud je podáván podle návodu, protože samozřejmě i bylinky se musí správně dávkovat. Pokud se potivost vrací, je možné kůru znovu opakovat.


Další účinnou součástí preparátu je Sibiřský ženšen (Eleutherococ). O Eleutherococu víme, že působí jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že nespecifickým způsobem zvyšuje obranyschopnost organismu proti účinkům stresu, snižuje a odbourává cholesterol a tím zpomaluje sklerotizaci cév. Má příznivý vliv na tvorbu enzymů a mírně snižuje hladinu krevního cukru. Je nápomocen při léčbě nemocí z ozáření a příznivě působí na nádorová onemocnění. Zvyšuje výkonnost a sílu, hbitost rukou, přesnost a koordinaci pohybů, zkracuje dobu regenerace organismu po zátěži, úrazu nebo nemoci.


Sójové isoflavony znamenají úlevu v období menopauzy, pomáhají odstraňovat návaly, pocení, nervozitu a podráždění, podporují duševní i fyzické zdraví. Působí preventivně u osteoporózy, prevence vysoké hladiny cholesterolu a vysokého krevního tlaku, isoflavony mohou snižovat riziko tvorby tzv. hormonálně závislých novotvarů.


Látky obsažené v květech Jetele lučního se mohou významně uplatnit při ovlivňování osteoporózy u postmenopauzálních žen u nichž dochází k postupnému poklesu hladin endogenních estrogenů; preventivní účinek vůči osteoporóze lze přičíst jejich slabému estrogennímu efektu. Některé z těchto látek přímo inhibují aktivitu osteoklastů (tj. kostních buněk, jejichž funkcí je resorpce kostní hmoty).


Přispívá ke zlepšení funkce oběhové soustavy. Má vysoký obsah chrómu, který napomáhá tělu regulovat hladinu cukru v krvi. Snižuje chuť k jídlu, pomáhá při detoxikačních procesech v organismu a přispívá k uvolnění organismu. Napomáhá jako ochrana před rakovinou prostaty a prsu. Jde o jednu z nejlepších bylin s pozitivním vlivem na diabetes (tedy kromě Gymnemy silvestre - Gymnema lesní, což je plazivá rostlina, která se užívá v ájurvédské medicíně již přes 2000 let k léčbě cukrovky a nadváhy a je obsažena v preparátu Chitosan Complex).


Podání přírodních látek – izoflavonů z červeného jetele, může ženám kvalitu života zlepšit. S jejich pomocí se pak organismus lépe vyrovnává s hormonálními změnami v menopauze a po ní. Při správném a pravidelném používání významně pomáhá ke zmírnění či úplnému vymizení typických obtíží spojených s menopauzou jako jsou: návaly horka, zvýšené pocení, únava, změny nálady, suchost kůže a sliznic, zvýšené vypadávání vlasů, celková fyzická a duševní nepohoda.


Hodí se i k ovlivňování nepříjemných menopauzálních symptomů jako jsou cyklické bolesti prsou, mastalgie - bolest v krajině prsní žlázy bez patologické příčiny), k tlumení premenstruálního syndromu, prevenci zhoubného bujení, zlepšení trávicích procesů, kašle, astmatu a bronchitidy. Může přinést také příznivý efekt u mužů, u nichž se začíná objevovat nezhoubné zbytnění prostaty.


Extrakt z Lékořice uralské s obsahem glycirhizinu (ten stimuluje organismus k tvorbě hormonů) pomáhá ženám v jejich měsíčních dnech a v přechodu. Lékořice má charakteristicky sladce zatuchlou chuť, odtud pochází název sladké dřevo. Z této rostliny se pro potravinářské a léčebné účely sbírá kořen, který obsahuje účinné látky, k nimž patří kumariny, tytoestrogeny, a saponiny, z nichž je nejdůležitější glycyrrhizin. Mezi další látky obsažené v lékořici patří i antioxidanty. Kořen lékořice podporuje normální trávení, funkce dýchacích cest, močových cest včetně prostaty a stav kloubů. Působí jako antioxidant, pomáhá při obranyschopnosti organismu. Přispívá k udržení energie, duševního zdraví a nervového systému. Má blahodárný vliv na stav pokožky a celý reprodukční systém.


Cimicifuga racemosa – ploštičník hroznatý je původem ze Severní Ameriky a byl po dlouhá léta využíván Indiány, kteří jej nazývali ženským kořenem. Extrakt Ploštičníku působí antioxidačně, podporuje normální stav kostí a kloubů, přináší pohodlí při menopauze a má vliv na normální funkce prostaty a lymfatického systému. Od 40. let 20. století je pak extrakt z Ploštičníku využíván k přípravě léčiv. V současné době se extrakty z kořene využívají ve farmacii.


Rovněž vysoce účinný je Drmek obecný (Agnus Castus), dostupná literatura (ESCOP, WHO monograph, Martindale) uvádí, že extrakt Vitex agnus castus obsahuje farmakologicky účinné látky s dopaminergním a prolaktin – inhibujícím účinkem, které se váží na D2 dopaminové receptory a přímo snižují sekreci prolaktinu v buňkách hypofýzy, což dále způsobuje snížení sekrece FSH a zvýšení sekrece LH v hypofýze a následné změny v hladinách estrogenu a progesteronu v krvi.


Extrakt rostliny Vitex agnus castus se nedoporučuje s ohledem na mechanizmus účinku podávat ženám s nádorem prsu, s nádorem hypofýzy, pacientkám s onemocněním jater a ledvin. Doporučená denní dávka surové rostliny Vitex agnus castus je 30-40 mg drogy denně.


Obě výše uvedené byliny sice splňují ve výrobku tzv. nízkou denní dávku do 40 mg, přesto nutno upozornit, že přípravky s obsahem ploštičníku hroznatého nebo drmku obecného je nutné při jakémkoli podezření na jaterní onemocnění - konzumaci přerušit, případně si nechat udělat vyšetření z krve – jaterní testy!


Tato formule je prospěšná pro ženy všech věkových kategorií.


První tělesné signály nástupu premenopauzy mohou být:
-únava a poruchy spánku
-nervozita a podrážděnost
-bolesti hlavy
-pocit napětí v prsou
-srdeční neklid
-návaly horka a nevysvětlitelné pocení


Všechny ženy samozřejmě nepociťují tento nepořádek v hospodaření těla s hormony stejně intenzivně a netrpí všemi těmito symptomy, ani je nemají současně. U takovýchto známek klimakterického syndromu se nejedná o choroby, nýbrž o výsledek posunu vzájemného poměru pohlavních hormonů. Paradoxní na tom je, že žena může vůbec zjistit, kdy menopauza začala a skončila, nejdříve za rok po ní. Kvůli nepravidelným menstruacím totiž ještě ani po několika měsících neví, zda byla poslední menstruace skutečně poslední. Teprve když uplyne 12 měsíců bez jakéhokoli krvácení, je prakticky jisté, že se už definitivně nachází v postmenopauze.


Teď ženu čeká nový životní úsek. Už nemůže mít děti a nemá menstruaci, ale jinak je tato záležitost trochu zveličována a proto se mnoho žen tohoto životního období děsí. Některé ženy mají možná dosud před očima obraz svých babiček. Staré ženy a schoulené stařenky, které se objevují v knížkách a bohužel dodnes i ve školních učebnicích, s hlubokými vráskami v obličeji, stále menší a shrbenější, stále tlustší a línější, babičky, které hlídaly vnoučata, chodily v neděli do kostela a účastnily se víceméně každého pohřbu. Už vlastně žádné ženy v pravém slova smyslu. Takové ženy rozhodně nebyly činné v povolání a podnikavé ve volném čase, netoužily po cestování a už vůbec nebyly sexy! Život žen se ale od té doby výrazně změnil, věřte mi!


Nechci v žádném případě zlehčovat obtíže a nemoci vyplývající z klesající produkce hormonů. Ty by se měly rozhodně léčit! Co mají hormony společného např. s problémy močového měchýře? U močového měchýře a močové trubice zajišťují estrogeny mimo jiné dobré prokrvování a napětí tkáně a optimální strukturu sliznice. Nedostatek estrogenů může tedy způsobovat snížení prokrvování, napětí tkáně a tvorby kolagenních vláken. Důsledkem je uvolnění svěračových struktur u krčku močového měchýře a močové trubice. U žen se slabostí svalstva pánevního dna, např. po těžkých porodech, navíc poklesá zadní močová trubice, krček a dno močového měchýře do pochvy. Tato slabost je ještě zvětšována nedostatkem estrogenu.


Uzavírací svalstvo močové trubice už nefunguje bez závad, takže při kýchání, kašlání, smíchu nebo i při reflexních pohybech dochází k nekontrolovatelnému a nechtěnému odchodu malého množství moči. V důsledku ustavičného dráždění močového měchýře dochází k častému, bolestivému a nakonec nepotlačitelnému nucení na močení. Dalším důsledkem nedostatku hormonů jsou časté infekce v oblasti močových cest a pohlavních orgánů. Mnoho žen se mylně domnívá, že tyto obtíže patří ke stárnutí a že na nich nelze nic změnit. To ale není pravda!


Další nebezpečí nastává, když dojde k nerovnováze mezi budováním a rozkladem kostí, tedy když je budováno méně kostní hmoty, než její rozkládáno. Estrogen u žen a testosteron u mužů má za úkol stimulovat hormony, kterými se řídí vstřebávání vápníku kostmi a zabraňují jeho zpětnému vstřebávání do krve. Jelikož hladina testosteronu u muže neklesá tak rychle a příkře jako hladina estrogenu u žen po přechodu, rozkládají se jeho kosti pomaleji než její.


Když žena trpí nedostatkem estrogenu, nemohou její kosti vstřebávat a využívat dostatek vápníku na to, aby zůstali plně zatížitelné (a je úplně jedno kolik litrů mléka vypijete denně ☺). Obzvláště prudce probíhá rozklad kostí v prvních 7 letech po menopauze. Pro ženu je proto velmi užitečné začít ihned po menopauze s užíváním přírodních preparátů na udržení dobré hormonální hladiny. Jednak proto, že se tak vyhne riziku endometrióz a nádorů děložní sliznice, ale také proto, že gestageny mají příznivý vliv na kosti. Doporučuji tedy kombinovat výše uvedený preparát Menovital např. s doplňkem Osteoguard.


 

zlepšeni_osteoporozy_2zlepseni_osteoporozy_3aU nemocných, kteří uposlechnou mých rad, pravidelně cvičí, dodržují správné stravovací návyky, užívají předepsané potravinové doplňky, se již za 6 měsíců dočkáme vzestupu denzity, někdy až překvapivě vysokého (klientka měla v lednu ztrátu kostní hmoty -56% a v srpnu na kontrolním měření již jen -15%, výrazně se zlepšila i pružnost kosti viz obrázek níže) a hlavně nemocní nemají další zlomeniny! To vše je dokladem toho, že osteoporóza se dá úspěšně léčit přírodní medicínou, je-li diagnostikována včas a nemocný spolupracuje.zlepšeni_osteoporozy_2


 

zlepšeni_osteoporozy_2aOsteoporóza se už stala „lidovou nemocí" a už dávno není výlučně chorobou stárnoucích žen. Celkově je totiž osteoporóza metabolickým onemocněním, které se sice projevuje až u starších lidí, ale jehož rizikové faktory jsou z větší části tvořeny již v mládí. Podle názoru odborníků by se měla začínat prevence osteoporózy již v dětství. Dnes se již ví, že příliš vysoká konzumace tučných jídel poškozuje nejen cévy, ale i kosti.


Pohybový trénink - nikoli výkonnostní sport! - podporuje tvorbu kostní hmoty, silné svaly a dobrá tělesná kondice zvyšuje hustotu kostí. Jsou alfou i omegou prevence a terapie. Kdo si v mládí vytvoří dobrou „kostní banku" a celá léta se o ni co nejlépe stará, je v pozdějším věku ohrožen osteoporózou podstatně méně a může čerpat ze svého „kostního konta".


Hormony chrání také před chorobami srdce, krevního oběhu a infarktem. Ženy jsou až do přechodu do značné míry chráněny před těmito nemocemi. Tento jev je přičítán ochranné funkci ženského pohlavního hormonu estrogenu. Po vstupu do přechodu se tato ochranná funkce ztrácí, riziko onemocnění u žen rychle roste, vyrovnává se riziku u mužů a dokonce ho překračuje. Již od 65. roku věku je počet žen, které umírají na koronární srdeční choroby asi o 10% vyšší než u mužů. Především infarkty mají u žen častěji smrtelný průběh, jak během pobytu v nemocnici, tak i první rok po infarktu. Dosud se relativně zřídka, bohužel, předepisují k ochraně před infarktem a mrtvicí přípravky na harmonizaci hormonálních hladin.


Přitom pozitivní výhody pro oblast chorob srdečně cévního systému jsou známy jako např.:
-estrogeny snižují krevní tlak v průměru o 10 mmHg a mají na srdeční sval účinky podobné jako digitalis, což znamená, že zvyšují výkon srdce, aniž by přitom rostla jeho tepová frekvence, což usnadní práci srdce a ušetří kyslík.
-estrogeny mají i určitý kalciově-antagonistický účinek. Díky tomu se buňkám srdečního svalu snáze daří bez poškození přestát kritické situace při nedostatku kyslíku.
-estrogeny snižují cholesterol v průměru o 15-20%.
-u všech žen dochází v postmenopauze ke zvýšené tvorbě androgenů, což se projevuje i na metabolismu inzulinu. Tím je organismus nucen zvyšovat koncentraci inzulinu. Díky estrogenům je tento stav zase normalizován.
-podáváním přírodních estrogenů (fytohormonů, tedy molekul podobných hormonům, které se umí navázat na receptory buněk a buňka tak funguje, jakoby tam byl navázán skutečný hormon) dochází ke zvýšené tvorbě enzymů, které urychlují rozklad fibrinu (složka ke srážení krve) v cévní stěně a o 40-60% zvyšují tvorbu prostacyklinu (tkáňového hormonu s pozitivními účinky na kardiovaskulární systém). Tím je ještě více sníženo riziko trombóz. Krvácení v mozku a mrtvice také ubývají o více než 20%. To bylo zjištěno při různých výzkumech.


Úhrnem lze říci, že při harmonizaci hormonálního systému je možno zredukovat kardiovaskulární choroby až o 80%! Údajné přibývání na váze, na něž si v některých případech ženy stěžují, může na počátku tvořit 1-2 kg, jelikož se v pokožce a cévách najednou zase lépe ukládá voda a dodává jim zase pružnost a pevnost. Tento přírůstek váhy se po několika týdnech vyrovná. Každé další přibývání na váze pokud by se objevilo je podmíněno špatnou výživou a s úpravou hormonálních hladin vůbec nesouvisí!


Jak dlouho může a měla by žena užívat přípravky na harmonizaci hormonálního systému po přechodu? Závisí to přirozeně na tom, jak se cítí a pokud se s těmito přípravky cítí lépe, což je jisté, nelze nic namítat proti tomu, aby i po 70. roce věku korigovala tímto způsobem přírodu.


Jen v Německu žije v současné době téměř 1 milion lidí postižených Alzheimerem a ročně k nim přibývá asi 100 tisíc nových případů. Přitom ženy, které se dnes dožívají průměrného věku více než 80 let, jím onemocní 3x častěji než muži. Bylo totiž zjištěno, že např. paměťové výkony žen několik let po přechodu rychle klesaly ve srovnání s výkony stejně starých mužů, nebo že mladé ženy, jimž musely být odstraněny vaječníky a tedy hlavní výrobna estrogenů, si krátce nato začaly stěžovat na špatné soustředění a zhoršující se paměť. Závěr: estrogeny souvisí s paměťovým výkonem!


Nervové dráhy, zvané neurony, musí být něčím „živeny", respektive udržovány při životě. A to zabezpečují částečně právě pohlavní hormony. Ty jsou v mozku metabolizovány a nejnovější výzkumy ukazují, že v mozku existují zcela určité způsoby syntézy pohlavních hormonů. A proto mají pohlavní hormony v této souvislosti jiný název - neurosteroidy.


A stejně jako mají pohlavní hormony vliv na nálady, na nespavost, strach, deprese a dokonce migrénu, ovlivňují i paměť. Budování nových synapsí je stimulováno estradiolem, zatímco progesteron je blokuje. Hormon žlutého tělíska má ovšem jinou schopnost. Dokáže aktivovat myelinově specifické proteinové geny, něco, co se zatím přesněji zkoumá a jednoho dne to bude možné využít pro pacienty s roztroušenou sklerózou.


Na Alzheimerovu chorobu se neumírá. 90% takovýchto pacientů umírá na zápal plic. Tato nemoc však je umírání, velmi tragické umírání: pomalu odumírá paměť, vzpomínky, to co se kdy člověk naučil, mizí slova a řeč, kontrola nad tělesnými funkcemi naučenými v dětství, nad pohyby a chováním. Dosud ještě není přesně známo, do jaké míry postižení svou nemoc chápou.


Zpočátku se pacienti s Alzheimerem většinou snaží zakrýt mezery ve své paměti hledáním ztracených slov. Jejich nálada extrémně kolísá, od hlubokých depresí přes dětinskou (nikoli dětskou!) rozpustilost až po agresivitu. Pro příbuzné je pacient s Alzheimerem nepředstavitelnou zátěží. Někdo se o něj musí starat ve dne v noci, každou minutu, aby se nic nestalo. Mnoho pacientů s Alzheimerem je ustavičně v pohybu, jako by chtěli naposledy dokázat vládu nad svým tělem, mluví sami k sobě nebo si zpívají, snaží se utéci, je třeba je krmit, mýt a vodit na záchod a v konečném stádiu jsou to bezmocné zmatené a vyděšené děti ve slupce dospělých.


Analýzy různých studií připouštějí závěr, že riziko onemocnění na Alzheimerovu demenci klesá díky déletrvající harmonizaci hladiny estrogenů v menopauze přibližně o třetinu. Celkově poskytuje taková harmonizace hormonálního systému jistou ochranu před Alzheimerovou demencí a zvyšuje myšlenkové schopnosti u již postižených žen.


Estrogeny mají tyto účinky na mozek:
-vyvíjejí látky s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi
-stimulují metabolismus acetylcholinu v CNS
-snižují plazmatickou hladinu apolipoproteinu E (apo E), který uvolňuje nebezpečný amyloid v plaku u senilní Alzheimerovy nemoci
-pozitivně ovlivňují nervové synapse v hypokampu
-zvyšují prokrvení mozku

Většina žen se spíše obává toho, že zemře na rakovinu prsu než na infarkt. Skutečností je pravý opak. Riziko úmrtí na infarkt je 2x tak vysoké než riziko úmrtí na rakovinu prsu. Na rakovinu prsu zase umírá stejný počet žen nad 50 let jako na následky osteoporózy.


A všechny tyto příčiny úmrtí by se daly redukovat přípravky na harmonizaci hormonálního systému. O těchto skutečnostech celá řada žen neví!


Přibližně 1 žena z 9 dostane během života rakovinu prsu, která zaujímá s podílem 18% nejvyšší místo ze všech druhů rakoviny u žen. Nejvyšší riziko onemocnění rakovinou prsu mají ženy kolem 40-45. roku věku, kdy v důsledku blížícího se přechodu ubývá produkce estrogenu a progesteronu a později, když je po přechodu hladina estrogenu nejnižší, to je kolem 60 let.


Na harmonizaci hormonálního systému není nikdy pozdě. Všichni samozřejmě musíme zemřít a ani přípravky již zmiňované nejsou zárukou věčného života. Ovšem ženy, které užívají tyto přípravky, umírají o 4-5 let později oproti ostatním ženám.


Především, ale mají až do konce života vyšší životní kvalitu a méně obtíží než ženy, které odmítají harmonizovat činnost svého hormonálního systému. Důležité přece je zvýšit kvalitu života, aniž by přitom byla zkrácena délka života a to je s výše jmenovanými preparáty možné.


Teď jste se dozvěděli velmi mnoho o ženských pohlavních hormonech. Samozřejmě záleží na vašem rozhodnutí, zda budete užívat nějaké přípravky na harmonizaci svého hormonálního systému.Text je převzat z knihy „Katalog praktických zkušeností léčitele Zdeňka Říhy s doplňky stravy".
Informace ohledně použitých základních surovin výrobků mají pouze vzdělávací charakter, nepoukazují na účinky související s produkty.


Přejít na: Doplňky stravy → Menovital

 


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2016 - 2021 © PrevenceZdravi.eu